Тема 7. Індекси

Серед узагальнюючих статистичних показників одне з важливих місць належить індексам. Широке застосування індексів у соціально-економічних дослідженнях і статистичній й економічній роботі потребує від студентів правильного розуміння суті поняття "індекс", меж його зас­тосування, видів індексів і завдань, які вирішуються за допомогою індексів.

Індекс — не відносний показник, який характеризує зміну будь-якого суспільно-економічного явища у часі, співвідношення у просторі чи порівняно з нормою, замовленням, планом, стандартом. Залежно від різних ознак виділяють такі види індексів, як показано на рис.1.

Залежно від бази порівняння розрізняють такі види індексів:пла­нові, динаміки та територіальні, а залежно від суті статистичних показ­ників— індекси об'ємних (екстенсивних) і якісних (інтенсивних) показ­ників. За ступенем охоплення елементів сукупності необхідно розрізняти індивідуальні (і) га загальні, абозведені індекси (І), а за формою побудови —агрегатні, середньозважені та індекси середніх величин.