Статистичні моделі на основі математичній теорії планування експерименту

 

Планування експерименту - це процес вибору числа і умов проведення дослідів, необхідних і достатніх для рішення поставленої задачі з завданою точністю. При такому проведенні експерименту мінімізується загальна кількість дослідів, змінюються (визначеним чином) всі змінні, визначаючи процес; застосовується математичний апарат, формалізуючи дії експериментаторів.

Експериментальні досліди на базі математичної теорії планування експерименту дозволяють не тільки побудувати найбільш інформативну математичну модель, але й ставити і розв'язувати задачі побудови оптимальних (екстремальних) експериментів.

Математичні моделі на основі активного експерименту мають вигляд рівнянь регресії, як і при пасивному експерименті. І якщо вважати, що у (реакція об'єкту) є функцією двох факторів і , то геометрично це можна інтерпретувати деякою поверхнею відгуку в вибраній області зміни факторів. (рис. 3.1.). Якщо всі точки поверхні відгуку перенести на площину і і відмітити область, обмежену мінімальними і і максимальними і значення факторів, то отримаємо область проведення експериментів або факторний простір.