Підготовка до перевірок.

Підготовку до перевірки в кімнатах для затриманих та доставлених чергових частин ОВС слід розпочинати зі складання плану перевірки, в якому передбачити питання, які належить з’ясувати в ході перевірки. Перелік цих питань наведено в розділі 2.2 (Додаток № 5).

Перевірка починається з вивчення обліково-реєстраційних документів, які зберігаються у черговій частині відповідного органу внутрішніх справ: книги обліку осіб, які доставлені до чергової частини, наряду протоколів про адміністративні затримання, актів медичного обстеження осіб вказаної категорії, журналу реєстрації надання медичної допомоги особам, які утримуються в черговій частині, книги скарг і пропозицій та інших.

Перевіривши правильність їх оформлення, дані з цих документів первинного обліку необхідно співставити, визначивши виключний перелік осіб, затриманих в адміністративному порядку протягом усього перевіряємого періоду, який минув з моменту останньої перевірки (у тому числі й тих, що перебувають в кімнатах для затриманих та доставлених на час перевірки). З’ясувати законність підстав поміщення та звільнення кожної особи, у тому числі своєчасність, а також забезпечення прав затриманих громадян у період перебування в цих кімнатах, зокрема щодо дотримання строків їх перебування та законності подальшого руху кожного затриманого.

Вивчаючи документи щодо особистого огляду, слід звертати увагу, що вилученню при поміщенні до кімнат для затриманих та доставлених підлягають зброя, вибухові, отруйні речовини, медикаменти та лікарські засоби, документи, предмети, які свідчать про вчинене правопорушення, а для забезпечення безпеки цих осіб – предмети, за допомогою яких можливо спричинення тілесних ушкоджень собі та оточуючим. Про вилучення речей та документів складається окремий протокол, або про це зазначається у протоколі про адміністративне затримання. Копія такого протоколу має надаватись особі, у якої проведено вилучення. Згідно з вимогами ст. 265 КУпАП вилучені речі та документи до розгляду справи мають зберігатись у спеціально відведеному для того місці, а після розгляду справи, залежно від результатів розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.

Режим, тобто порядок і умови тримання осіб у кімнатах для затриманих та доставлених, регламентується Законом України «Про міліцію» та наказом МВС України від 28.04.2009№ 181 «Про організацію діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань».

Слід також мати на увазі, що відповідно до внутрішніх організаційно-розпорядчих документів органів внутрішніх справ України, як правило, за організацію роботи при поміщенні та триманні громадян у кімнаті для затриманих та доставлених чергової частини відповідає керівник цього органу та начальник штабу відповідного міськрайонного відділу міліції, у присутності та з участю якого слід проводити вказану перевірку.