рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Управління нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах та інших примусових заходів

Управління нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах та інших примусових заходів - раздел Физика, Генеральна Прокуратура України ...

ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПРОКУРАТУРИ УКРАЇНИ

Управління нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах та інших примусових заходів

Нститут підвищення кваліфікації кадрів

Кафедра підтримання державного обвинувачення та нагляду за виконанням судових рішень у кримінальних справах

 

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Щодо здійснення прокурорського нагляду за додержанням законів у кімнатах для затриманих та доставлених чергових частин органів внутрішніх справ

 

М. Київ – 2011

    Розробники:

ЗМІСТ

Вступ………………………………………………………………………………4

Загальні положення.

 

Завдання та правові засади прокурорського нагляду за додержанням законів у місцях тримання затриманих органів внутрішніх справ. Повноваження прокурора ………………………………………………………………………….………..………5

 

Організація та проведення перевірок.

2.1. Підготовка до перевірок................................................................................7 2.2. Проведення перевірок законності поміщення та тримання осіб у кімнатах для… 3. Додержання законодавства посадовими особами органів внутрішніх справ у місцях тримання затриманих. Перевірка…

Вступ

Конституцією України (стаття 3) людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Утвердження і забезпечення її прав є головним обов’язком держави. Статтями 28, 29 Основного Закону України кожній людині гарантується право на повагу її гідності, свободу та особисту недоторканність.

У статтях 3, 5 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (1950 року) закріплено положення, що нікого не може бути піддано катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню, кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім випадків, передбачених Конвенцією, і відповідно до процедури, встановленої законом.

Проте, як свідчать результати прокурорських перевірок, порушення конституційних прав громадян при їх триманні в кімнатах для затриманих та доставлених чергових частин органів внутрішніх справ трапляються досить часто. Як правило, такі порушення спостерігаються на початковому етапі затримання осіб, що зазначено і у висновках Комітету ООН проти катувань, наданих після розгляду п’ятої періодичної доповіді України щодо виконання Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання (висновки надано в травні 2007 року та розміщено на сайті: www.helsinki.org.ua). Зокрема, констатується неприйняття державою заходів щодо ефективного розслідування повідомлень про застосування катувань до осіб, яких тимчасово позбавлено свободи. На думку представників Комітету, такі насильницькі дії нерідко пов’язані з отриманням показань про визнання особою своєї вини у вчиненні злочину.

З урахуванням цього необхідно забезпечити суворе дотримання законів під час проведення перевірок законності доставлення та затримання громадян, дотримання порядку і умов їх тримання у спеціально відведених місцях органів внутрішніх справ України.

Методичні рекомендації розроблено з метою підвищення ефективності наглядової діяльності органів прокуратури за додержанням вимог Конституції України, Закону України «Про міліцію», міжнародних норм та стандартів із питань поводження з в’язнями та інших нормативно-правових актів, належної організації перевірок щодо забезпечення прав громадян при їх поміщенні та триманні в кімнатах для затриманих та доставлених чергових частин органів внутрішніх справ.

Завданням рекомендацій є оволодіння прийомами і методами наглядової діяльності для забезпечення повноти та максимальної ефективності перевірок, усунення порушень законів, причин та умов, що їм сприяють, притягнення винних службових осіб до відповідальності та реального поновлення порушених прав громадян.

Загальні положення.

Завдання та правові засади прокурорського нагляду за додержанням законів у місцях тримання затриманих органів внутрішніх справ. Повноваження прокурора.

Пунктом 4 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладений нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян. Статтею 4 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що діяльність органів прокуратури має своїм завданням захист від неправомірних посягань особистих прав і свобод людини та громадянина, гарантованих Конституцією, іншими законами України та міжнародними правовими актами.

На виконання зазначених функцій та завдань наказом Генерального прокурора України від 06 квітня 2011 року № 7 гн «Про організацію прокурорського нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян» визначені пріоритетні напрями наглядової діяльності, зокрема щодо додержання:

– конституційних прав громадян, іноземців та осіб без громадянства під час їх перебування у місцях тримання затриманих, установах попереднього ув’язнення, виконання покарань та інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи;

– порядку та умов тримання затриманих і взятих під варту осіб та відбування покарань засудженими;

– законодавства, спрямованого на запобігання катуванням та іншому жорстокому поводженню із затриманими, взятими під варту та засудженими;

– законів у сфері запобігання та протидії корупції;

– законодавства про звернення громадян, забезпечення гарантій належного розгляду та вирішення скарг доставлених та затриманих.

Відповідно до п. 9 цього наказу перевірки додержання законів при поміщенні і триманні громадян у кімнатах для затриманих та доставлених чергових частин ОВС повинні проводитись щодекадно.

Крім того, один раз у півріччя проводяться комплексні перевірки, до яких залучаються відповідні спеціалісти (п. 9.1 наказу)(Додаток № 8).

Завданням прокурорського нагляду за додержанням законів при триманні осіб у кімнатах для затриманих та доставлених чергових частин органів внутрішніх справ є забезпечення:

– додержання прав затриманих, взятих під варту осіб та умов їх тримання у цих місцях;

– додержання законів при затриманні осіб за вчинення адміністративних правопорушень;

– додержання вимог законодавства службовими особами органів внутрішніх справ при поводженні із затриманими.

Окрім підстав проведення прокурорських перевірок у кімнатах для затриманих та доставлених, визначених галузевим наказом Генерального прокурора України, ними можуть бути й інші, що містяться у зверненнях громадян, посадових осіб державних органів, представників правозахисних організацій, засобів масової інформації тощо.

Правові засади прокурорського нагляду за додержанням законів у місцях тримання затриманих органів внутрішніх справ.

– Конституцію України; – Pішення Конституційного Суду України № 10-рп/2011 від 11.10.2011; – Конвенцію ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і…

Повноваження прокурора.

Так, прокурор має право: –у будь-який час відвідувати місця тримання затриманих та доставлених,… – перевіряти законність наказів, розпоряджень і постанов адміністрації цих установ, зупиняти виконання незаконних їх…

Організація та проведення перевірок.

Підготовка до перевірок.

Перевірка починається з вивчення обліково-реєстраційних документів, які зберігаються у черговій частині відповідного органу внутрішніх справ: книги… Перевіривши правильність їх оформлення, дані з цих документів первинного… Вивчаючи документи щодо особистого огляду, слід звертати увагу, що вилученню при поміщенні до кімнат для затриманих та…

Проведення перевірок законності затримання, поміщення та тримання осіб у кімнатах для затриманих та доставлених чергових частин органів внутрішніх справ.

Відповідно до ч. 4 ст. 5, п. 20 ч. 1 ст. 10 та п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про міліцію» працівники міліції тимчасово, у межах чинного законодавства обмежують права і свободи громадян, якщо без цього не можуть бути виконані покладені на них обов’язки, і тому мають право затримувати і тримати цих осіб у спеціально відведених для цього приміщеннях, якими є кімнати для затриманих та доставлених чергових частин ОВС, із чітким додержанням строків затримання у залежності від вчиненого порушення, його обставин та подальшого прийняття стосовно них остаточного рішення.

Адміністративне затримання - це короткострокове позбавлення людини свободи, право на яку передбачено статтею 29 Конституції України.

Для проведення результативних перевірок додержання законів під час тримання громадян у кімнатах для затриманих та доставлених чергових частин органів внутрішніх справ та ефективного прокурорського реагування на виявлені порушення прав затриманих та доставлених необхідно володіти методикою їх проведення. Належна організація перевірок є запорукою своєчасного попередження та виявлення порушень конституційних прав громадян з боку працівників міліції, а також вжиття відповідних заходів реагування до винних службових осіб не лише з моменту поміщення затриманої особи до КЗД, а й зі стадії її доставлення.

За необхідності до перевірки необхідно залучити спеціалістів територіальних органів охорони здоров'я, санітарно-епідеміологічної та пожежної служб (МНС), а також представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, громадських та правозахисних організацій.

Перевірку доцільно розпочати з огляду кімнат та опитування затриманих, які там тримаються. Слід з’ясувати (Додаток № 4) законність підстав затримання, забезпечення роз’яснення прав затриманим особам, категорії утримуваних осіб, умов їх розміщення, чи мали місце факти незаконного застосування фізичної сили та спеціальних засобів. Необхідно вивчити відповідність обладнання цих приміщень встановленим чинним законодавством нормам.

Так, на чергову частину органу МВС складається тактико-технічний паспорт, що передбачає, зокрема, план-схему приміщень з пояснювальною запискою, в якій щодо КЗД обов’язково вказується:

– кількість КЗД, їхні розміри з розрахунку 4 кв. м на одну особу, максимальна наповнюваність, освітленість, наявність вентиляції (природної, штучної), опалення, водопостачання, системи спостереження, відомості про забезпеченість посудом, дезінфікуючими та миючими засобами, медичними аптечками;

– чи відповідають приміщення встановленим вимогам;

– чи потребують приміщення чергової частини реконструкції, капітального, косметичного ремонту.

Прокурору необхідно знати, що відповідно до Закону України «Про міліцію» та наказу МВС України від 28 квітня 2009 року № 181, виданого у розвиток зазначеного Закону кімнати для затриманих та доставлених розташовуються у приміщеннях чергових частин органів внутрішніх справ з таким розрахунком, щоб особи добового наряду могли контролювати поведінку затриманих, а останні не мали можливості прослуховувати службові розмови чергових. Вікна у кімнатах виготовляються з органічного матового скла, що не б’ється. Радіатори опалення, захищені металевими кожухами, розміщуються у нішах стін. Двері обшиваються листовим залізом, верхня їх частина обладнується ґратами, що закриваються органічним склом. Двері повинні відчинятися у бік коридору, обладнуються накладними механічними замками, які зачиняються автоматично, та ключем на два оберти (типові замки, що застосовуються для закриття камер у слідчих ізоляторах). Кімнати повинні мати природне та штучне освітлення і вентиляцію. Електричний світильник повинен бути захищений дрібною металевою сіткою та встановлюється над дверима. При розміщенні кімнат на першому поверсі адміністративного будинку органу внутрішніх справ їх вікна захищаються металевими ґратами.

Крім того, КЗД мають бути забезпечені постільними речами (матраци, простирадла, подушки, ковдри, рушники), столовими наборами (дозволяється одноразовий посуд), милом господарським та туалетним, миючим засобом для миття посуду, а також медичним інвентарем та витратним майном: 1 установка для дезінфекції (дезінсекції), лампа кварцова для опромінення (не менше 2-х), універсальна медична аптечка (1 на камеру), аптечка для профілактики зараження на ВІЛ–СНІД, протипедикульозна укладка та дезінфекційні засоби (тримісячний запас).

Згідно з вимогами ст. 11 Закону України «Про міліцію», ст. 8 Закону України «Про попереднє ув’язнення», в міськрайвідділах міліції кількість кімнат (не менше трьох) повинна забезпечувати ізоляцію та роздільне тримання різних категорій затриманих: чоловіків від жінок; неповнолітніх від дорослих; осіб, які вперше притягуються до кримінальної відповідальності, від осіб, які не притягувались до такої відповідальності; осіб, які відбували покарання у місцях позбавлення волі, від осіб, які там не тримались; обвинувачених у вчиненні тяжких та особливо тяжких злочинів від інших; обвинувачених або підозрюваних у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки; осіб, які раніше працювали в правоохоронних органах; іноземців і осіб без громадянства; осіб, підозрюваних або обвинувачених у вчиненні злочинів, передбачених статтями 173–177, 200–235 КК України; обвинувачених або підозрюваних в одній і тій же справі; хворих на інфекційні захворювання.

При проведенні перевірки обов’язково необхідно з’ясовувати наступні питання:

– додержання органом внутрішніх справ принципу роздільного тримання визначеної категорії осіб;

– чи забезпечується кожна особа санітарними нормами з розрахунку
не менше 4 кв.м. корисної площі на особу, індивідуальним спальним місцем
та постільною білизною;

– чи обладнана кімната для затриманих та доставлених туалетом, каналізацією, водогоном з проточною водою та примусовою вентиляцією, і чи достатнім чином вона освітлюється;

– чи забезпечені затримані особи посудом, питною водою належної якості, засобами особистої гігієни, можливістю митися та справляти природні потреби у належних умовах. Чи можуть вони своєчасно отримати першу необхідну медичну допомогу, чи забезпечено їх безпеку та охорону на випадок пожежі та при інших нештатних ситуаціях;

– чи забезпечуються затримані особи триразовим гарячим харчуванням відповідно до норм добового забезпечення продуктами харчування, затверджених постановою КМУ від 16.06.1992 № 336 «Про норми харчування осіб, які тримаються в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках та інших приймальниках Міністерства внутрішніх справ».

При цьому слід врахувати, що харчуванням забезпечуються усі затримані, в тому числі, затримані в адміністративному порядку, які знаходяться у кімнаті для затриманих та доставлених більше 3 годин (до розгляду справи про адміністративне правопорушення в суді та в інших передбачених законом випадках). Організовується харчування через міські торговельні організації по нормі довольства, передбаченій для осіб, які утримуються у спецзакладах міліції. Оплата проводиться згідно зі ст. 8 Переліку витрат за кошторисом органів внутрішніх справ.

Екстрена медична допомога вказаним особам надається бригадами швидкої допомоги лікувально-профілактичних закладів місцевих органів охорони здоров’я за викликом працівників чергової частини. Крім того, у черговій частині

міськрайвіддділу повинні знаходитись укомплектована аптечка для надання першої медичної допомоги, вогнегасник та інші предмети і речі, необхідні для забезпечення належних та безпечних умов тримання осіб.

Особливу увагу слід приділяти вивченню питання щодо своєчасності та повноти вжиття працівниками міліції заходів, спрямованих на виявлення у осіб вказаної категорії інфекційних та інших захворювань і вжиття заходів щодо їх лікування, упередження розповсюдженню інфекції, застосування спеціальної обробки приміщення КЗД після звільнення або переведення хворого затриманого.

Також необхідно звертати увагу на те, що деякі працівники міліції намагаються штучно збільшити показники щодо кількості осіб, притягнутих до адміністративної відповідальності. Принципово слід реагувати на випадки, коли працівники міліції за появу в громадському місці у нетверезому стані доставляють особу до кімнати для затриманих та доставлених чергової частини, де складають і надають для підпису протокол про вчинення адміністративного правопорушення. Після чого особу звільняють і вона у такому ж стані, в якому була затримана за вчинення правопорушення, знову опиняється у громадському місці, але цього разу вже внаслідок неправомірних дій працівників ОВС.

Крім того, слід зазначити, що згідно з рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2011 від 11.10.2011, частина 5 ст. 263 КУпАП (обчислення строку складання протоколу стосовно особи, яка була в стані сп’яніння) визнана такою, що не відповідає Конституції України, а тому на теперішній час вирішується питання щодо внесення змін до КУпАП в частині обґрунтування моменту витвереження особи, яка перебуває у стані сп’яніння.

Саме тому документація, яка повинна вестись належним чином у чергових частинах міськрайорганів внутрішніх справ, дасть можливість встановити порушення прав затриманих та доставлених осіб.

У чергових частинах органів внутрішніх справ ведеться наступна документація:

– журнал обліку відвідувачів та запрошених до органу внутрішніх справ;

– тактико-технічний паспорт чергової частини;

– журнал реєстрації повідомлень про злочини;

– книга обліку осіб, які доставлені до чергової частини;

– рапорти чергових про здачу чергування (формою передбачено вказувати кількість осіб, доставлених у КЗД, і тих з них, які тримались з порушенням строку);

– книга прийому та здачі чергування;

– журнал інформації, що не містить явних ознак злочину;

– книга перевірок;

– книга скарг і пропозицій;

– журнал реєстрації надання медичної допомоги особам, які тримаються в черговій частині.

Для затримання та поміщення громадян до КЗД органів внутрішніх справ працівникам міліції відповідно до вимог ст. 11 Закону України «Про міліцію» надається право затримувати та тримати (Додаток № 7):

– осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, для складання протоколу або розгляду справи по суті, якщо ці питання не можуть бути вирішені на місці, на строк до трьох годин, а у необхідних випадках для встановлення особи і з’ясування обставин правопорушення до трьох діб з повідомленням про це письмово прокурору протягом 24 годин з моменту затримання;

– неповнолітніх віком до 16 років, які залишилися без опікування, на строк до передачі законним представникам або до влаштування у встановленому порядку, а неповнолітніх, які вчинили суспільно небезпечні діяння і не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, до передачі їх законним представникам або направлення у приймальники-розподільники, але не більш як на 8 годин;

– осіб, які виявили непокору законній вимозі працівника міліції, до розгляду справи судом, але не більше ніж на 24 години;

– осіб, які перебували в громадських місцях у стані сп’яніння, якщо їх вигляд ображав людську гідність і громадську мораль або якщо вони втратили здатність самостійно пересуватися чи могли завдати шкоди оточуючим або собі, до передачі їх у спеціальні медичні заклади або для доставки до місця проживання, а за відсутності таких до їх витвереження;

– військовослужбовців, які вчинили діяння, що підпадають під ознаки злочину або адміністративного правопорушення, до передачі їх військовослужбовцям Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або військового командування;

– осіб, які мають ознаки вираженого психічного розладу і створюють у зв’язку з цим реальну небезпеку для себе і оточуючих, до передачі їх у лікувальні заклади, але не більш як на 24 години;

– затриманих за підозрою в скоєнні злочину, засуджених для доставки їх у ізолятори тимчасового тримання чи слідчі ізолятори.

Законність підстав та обставини, за яких затримано особу, можливо з’ясувати із записів у книзі обліку осіб, які доставлені до чергової частини. Заповнення усіх граф книги є обов’язковим.

Прокурор повинен з’ясувати відповідність записів правилам ведення такої книги. До неї обов’язково заносяться відомості щодо всіх без винятку осіб, доставлених до чергової частини працівниками міськрайоргану міліції, іншими посадовими особами та громадянами, незалежно від виду та ступеня небезпеки правопорушення, терміну перебування особи в органі внутрішніх справ та прийнятого щодо неї рішення, у тому числі щодо осіб, доставлених до чергової частини, а потім направлених до спеціального приймальника для осіб, підданих адміністративному арешту, ІТТ, переданих представникам інших органів тощо.

У разі незаконного затримання особи та поміщення її до КЗД, прокурор відповідно до вимог ст. 45 Закону України зобов’язаний негайно вжити заходів щодо звільнення такої особи та поставити питання про притягнення до відповідальності службових осіб, які допустили порушення закону.

Особи, які до чергової частини не доставлялись, а вирішення питань щодо них проводилось за межами службових приміщень чергової частини, підлягають реєстрації у журналі обліку відвідувачів та запрошених до органу внутрішніх справ. Відомості про доставлених осіб вносяться на підставі документів, що засвідчують їх особу, рапорту працівника ОВС, члена громадського формування, протоколу про адміністративне затримання, заяв інших осіб, результатів перевірки через адресне бюро.

Відповідно до вимог п. 6.6.1 Інструкції, затвердженої наказом МВС України від 28.04.2009 № 181, розгляд обставин щодо осіб, доставлених до чергової частини, проводиться негайно, в окремій кімнаті, яка за своїм обладнанням не пригнічує їх честь і гідність, але упродовж часу не більше 3-х годин з моменту доставлення до чергової частини.

При розгляді таких обставин черговий зобов’язаний:

– перевірити законність доставлення;

– установити особу та забезпечити огляд доставленої особи у відповідності до вимог ч. 1 п. 6 ст. 11 Закону України «Про міліцію»;

– вимагати від працівника ОВС, який доставив особу, скласти протокол про адміністративне затримання правопорушника відповідно до ст.ст. 259, 261 КУпАП. При доставленні особи громадянами необхідно прийняти від них заяви;

– зареєструвати доставлення правопорушника в книзі обліку осіб, які доставлені до чергової частини. При не встановленні особи в момент доставлення у книзі спочатку заповнюються графи 6–8 (причина доставлення, час, місце, обставини правопорушення і т.д.)

Часто при затриманні особи за підозрою у вчиненні злочину протокол безпосередньо після затримання не складається, а лише через 2–3 доби, і тільки після цього повідомляються родичі затриманих. Весь цей час громадяни незаконно перебувають у службових кабінетах підрозділу міліції та поміщаються до КЗД, де ця категорія осіб взагалі не повинна знаходитись понад 3 години.

У разі необґрунтованого доставлення громадян черговий зобов’язаний негайно звільнити доставленого і запропонувати особі, винній у необґрунтованому доставленні, вибачитись, після чого зробити необхідну відмітку у книзі обліку доставлених. Про такий факт черговий повинен доповісти письмовим рапортом начальнику міськрайоргану міліції.

При затриманні черговий повинен провести огляд осіб, речей, що були при них, вилучити документи і предмети, які можуть бути речовими доказами або використані на шкоду їх здоров’ю, всі види зброї, боєприпасів, наркотичних, сильнодіючих, отруйних речовин. Особистий огляд проводиться особою однієї статі із затриманим і в присутності 2-х понятих тієї ж статі.

Результати огляду осіб та речей, вилучення документів і предметів заносяться до відповідного окремого протоколу або відображаються у протоколі про адміністративне затримання чи правопорушення. Протокол підписується затриманою особою, понятими (разом із записом даних про них) та черговим. Вилучені документи і речі зберігаються у спеціальній шафі, ключ від якої знаходиться у чергового. При звільненні речі, не заборонені до обігу, під розписку видаються особі, яку було затримано.

Особи, поміщені до кімнат для затриманих та доставлених чергових частин міськрайорганів внутрішніх справ, мають право:

– на повагу до гідності, свободу та особисту недоторканність;

– на негайне звільнення, якщо затримання є незаконним;

– на триразове гаряче харчування, якщо строк тримання перевищує 3 години;

– на невідкладне повідомлення про мотиви затримання чи арешту, роз’яснення права та надання можливості з моменту затримання захищати себе особисто та користуватися правовою допомогою захисника;

– звертатися за захистом своїх прав і свобод до Уповноваженого Верхо­вної Ради України з прав людини, відповідних міжнародних судових установ чи до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна;

– на негайне повідомлення родичам та за їх вимогою захиснику, а також адміністрації за місцем роботи чи навчання;

– у будь-який час оскаржити факт затримання в суді;

– на звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України;

– на направлення звернень до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов’язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк;

– на охорону здоров’я та медичну допомогу;

– на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень

Таким чином, при вивченні законності поміщення громадян до КЗД слід керуватися рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2011 від 11.10.2011 та вимогами статей 259, 260, 261, 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про міліцію», статтями 106, 115, 155 КПК України.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про міліцію», ч. 1 – 3 ст. 263 КУпАП передбачено право міліції затримувати і тримати у спеціально відведених для цього місцях осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, на строк до 3-х годин, а в необхідних випадках – до 3-х діб з письмовим повідомленням про це прокурора протягом 24 годин з моменту затримання.

Разом з тим, частиною 2 статті 29 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше, як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом. Особи, затримані в порядку ст. 263 КУпАП, не повинні поміщуватись та триматись у спеціальних установах міліції понад 3 години, особливо у тих випадках, якщо не створено належні умови для їх тримання.

Додержання законодавства службовими особами органів внутрішніх справ у місцях тримання затриманих. Перевірка повноти здійснення відомчого контролю.

Прокурор у ході перевірки також повинен вивчити стан відомчого ко­н­тролю з боку територіальних управлінь та відділів МВС України на місцях,… Прокурору слід звертати увагу на результати останніх виїздів до кімнат для… За результатами вивчення наявних матеріалів прокурор виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню службових…

Оформлення результатів прокурорських перевірок. Заходи реагування прокурора на виявлені порушення закону.

Складання довідок за результатами прокурорських перевірок.

Форму довідки вироблено практикою. У довідці вказується дата і місце її складання, особа (особи), які проводили перевірку, посадові особи, присутні… Не слід перенасичувати довідку статистичними даними, необхідно вказати лише… Також необхідно відображати характер виявлених порушень закону, прізвища та посади осіб, які їх допустили; дані про…

Заходи прокурорського реагування на виявлені порушення.

Правовими формами реагування прокурора на усунення виявлених порушень законів, передбачених статтями 21–24, 45 Закону України «Про прокуратуру», є… За результатами перевірок прокурор узагальнює стан додержання законів у КЗД,… Водночас, якщо за наявності не усунутих порушень, що встановлювались попередньою перевіркою, та повідомлення прокурора…

Контроль за усуненням виявлених порушень законів, причин та умов, що їм сприяють.

У разі неповного усунення порушень та неналежного реагування керівництвом органів та установ на внесені прокурором документи доцільно підготувати… При встановленні даних, що документи прокурорського реагування розглянуто…  

Управління нагляду за додержанням законів при

Виконанні судових рішень у кримінальних справах

Та інших примусових заходів

Генеральної прокуратури України

Кафедра підтримання державного обвинувачення

Та нагляду за виконанням судових рішень у кримінальних справах

Нституту підвищення кваліфікації кадрів

Національної академії прокуратури України

Додаток № 1

Правові засади прокурорського нагляду за додержанням законів у

Кімнатах для затриманих та доставлених чергових частин органів внутрішніх справ

Нормативно-правові акти

Додаток № 2

                Звід принципів захисту всіх осіб, підданих затриманню чи…

Додаток № 3

Рішення розширеного засідання колегії Генеральної прокуратури України від 11.06.2009 про стан додержання конституційних прав…

Додаток № 4

Етапи підготовки та проведення прокурорської перевірки стану додержання законів при поміщенні та триманні громадян у кімнатах для затриманих та доставлених чергових частин органів внутрішніх справ

При здійсненні нагляду за додержанням законів у кімнатах для затриманих та доставлених чергових частин органів внутрішніх справ прокурор повинен запланувати перевірку таких питань


Додаток № 5

ознайомитися з інформацією про результати відомчого контролю МВС, ГУ–УМВС України у регіонах, виїздів постійно діючих мобільних …     При проведенні перевірки прокурору необхідно…

Додаток № 6

Додаток № 7

Підстави поміщення і тримання (категорії) осіб у кімнатах для затриманих та доставлених чергових частин органів внутрішніх справ


 

Прокуратура України

ПРОКУРАТУРА ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 

№ 61050, м. Харків

На №____________від __________ вул. Б.Хмельницького, 4

 

 

Заступнику начальника ГУМВСУ в області

Полковнику міліції

Соболєву О.Ю.

П О Д А Н Н Я

про усунення порушень вимог

Закону України “Про міліцію” ,

в діяльності кімнат для затриманих

та доставлених чергових частин

Дзержинського РВ та Дзержинського ЦВМ

Харківського МУ ГУМВСУ в Харківській області

  Прокуратурою області проведена перевірка кімнат для затриманих та доставлених… Перевіркою встановлено, що діяльність кімнат для затриманих та доставлених чергової частини Дзержинського РВ ХМУ…

Заступник прокурора області

Старший радник юстиції С.П. Хачатрян

 

 

Начальнику УМВСУ в Тернопільській області

Генерал-майору міліції

Бортняку Ф.В.

 

П О Д А Н Н Я

Про усунення грубих порушень конституційних

прав громадян у місцях застосування заходів при-

Мусового характеру, пов’язаних з обмеженням їх

Особистої свободи

Перевірки засвідчили, що, незважаючи на вжиті заходи, внесені прокуратурою області керівництву УМВСУ в області документи прокурорського реагування… Це стало можливим у зв’язку з тим, що службові перевірки з цього приводу… Зокрема, 11 березня 2011 року оперуповноважений СДСБЕЗ Тернопільського МВ УМВСУ в області Біловус В.В. за вказівкою…

Працівники СДСБЕЗ Мариняк В.А., Хавро В.Р., Біловус В.В. та інші незаконно утримували у своїх службових кабінетах гр-н Молодчану Т.Д. та Кравчук М.Г. до 14.00 години 12 березня 2011 року, час від часу міняючи один одного у кабінетах.

Після цього, гр-н Молодчану Т.Д. та Кравчук М.Г. працівники СДСБЕЗ доставили у СУ УМВСУ в області, де начальник відділення СУ УМВС Осадця С.М. допитав їх. Гр-ка Кравчук М.Г. була відпущена додому, а Молодчану Т.Д. Осадця С.М. о 15 годині 30 хвилин затримав у порядку ст.115 КПК України, склавши протокол про затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.

Однак, працівники СДСБЕЗ Тернопільського МВ після затримання та допиту, підозрювану Молодчану Т.Д. в ізолятор тимчасового тримання Тернопільського МВ не помістили, а порушуючи і надалі конституційні права Молодчаної Т.Д., знову помістили її у службовий кабінет Мариняка В.А. і продовжували її там незаконно утримувати цілу ніч. І лише на другий день, тобто 13 березня 2011 року о 13 годині 40 хвилин помістили в ізолятор тимчасового тримання Тернопільського МВ.

Таким чином, працівники СДСБЕЗ Мариняк В.А., Хавро В.Р., Біловус В.В. та інші, грубо порушуючи конституційні права, незаконно, без складання будь-яких документів утримували у своїх службових кабінетах гр-н Молодчану Т.Д. та Кравчук М.Г. більше одних суток, тобто з 12 години 55 хвилин 11 березня 2011 року до 14.00 години 12 березня 2011 року, а Молодчану Т.Д. ще одні сутки, тобто до 13 години 40 хвилин 13 березня 2011 року.

Дані громадяни, незаконно перебуваючи у службових кабінетах працівників СДСБЕЗ Тернопільського МВ, були позбавлені будь-яких своїх конституційних прав, а саме: права на відпочинок, повноцінний сон, повідомлення родичів про своє місцеперебування та інших.

Аналогічно, 11 січня 2011 року працівниками ВБНОН УМВСУ в області Сівчуком А.В., Юриком Ю.Ю., Строічом В.Б. та працівником СКР Бучацького РВ Касіян І.Т. затриманий по підозрі у скоєнні злочину житель м.Бучач гр-н Пиндиківський М.П.

Після затримання, гр. Пиндиківський М.П. вищевказаними працівниками міліції був доставлений у Монастириського РВ, де слідчий СУ УМВСУ в області Кагало В.В. о 20 годині 55 хвилин затримав Пиндиківського М.П. у порядку ст.115 КПК України за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.307 КК України.

Однак, після затримання, Пиндиківський М.П. у ізолятор тимчасового тримання Монастириського РВ не був поміщений, а був переведений у службовий кабінет працівників СКР Монастириського РВ, який знаходиться на третьому поверсі. У даному кабінеті знаходилися працівники ВБНОН УМВСУ в області Сівчук А.В., Юрик Ю.Ю., Строіч В.Б. та СКР Монастириського РВ.

У даному кабінеті Пиндиківським М.П. разом із вищевказаними працівниками міліції незаконно перебував цілу нічі лише о 9.00 годині ранку наступного дня, тобто 12 січня 2011 року був поміщений в ізолятор тимчасового тримання Монастириського РВ.

Перебуваючи у службовому кабінеті працівників міліції, Пиндиківський М.П. був позбавлений права на відпочинок, повноцінний сон та інше, що є грубим порушенням його конституційних прав.

Причинами зазначених недоліків і порушень вимог чинного законодавства є неналежне виконання службових обов’язків начальником СДСБЕЗ Тернопільського МВ Мариняком В.А., працівниками СДСБЕЗ Хавро В.Р., Біловус В.В. та іншими, постовим міліціонером - сержантом міліції Околовичем В.І., начальником ВБНОН УМВСУ в області Сівчуком А.В., його заступника Юриком Ю.Ю., Строічем В.Б., працівником СКР Бучацького РВ Касіяном І.Т. та працівниками СКР Монастириського РВ., які які допустили грубі порушення вимог Законів України „Про міліцію,” „Про попереднє ув’язнення”, Кримінально-виконавчого та іншого чинного законодавства та будь-яких заходів щодо недопущення подібних та інших порушень не вжили і не вживають та відсутність належного відомчого контролю керівництва УМВС України в Тернопільській області за діяльністю підпорядкованих службових осіб.

На підставі наведеного, керуючись ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”, -

В И М А Г А Ю :

Розглянути подання та вжити дієвих заходів до усунення виявлених порушень закону, причин та умов, що їм сприяють, недопущення їх в майбутньому.

Вирішити питання дисциплінарної відповідальності начальникаСДСБЕЗ Тернопільського МВ Мариняка В.А., працівників СДСБЕЗ Хавро В.Р., Біловуса В.В. та інших, постового міліціонера - сержанта міліції Околовича В.І., начальника ВБНОН УМВСУ в області Сівчука А.В., його заступника Юрика Ю.Ю., Строіча В.Б., працівника СКР Бучацького РВ Касіяна І.Т. та працвників СКР Монастириського РВ., які допустили вищевказані грубі порушення закону.

Подання підлягає невідкладному розгляду. Не пізніше як у місячний строк має бути вжито відповідних заходів до усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяють, і про наслідки повідомлено прокурору з долучення наказу про притягнення до відповідальності винних осіб.

 

Прокурор Тернопільської

Області

Державний радник юстиції

Класу І.Мельничук

 

Мельник

43-07-18

 

П О С Т А Н О В А

Про звільнення особи з кімнати для затриманих і доставлених

Чергової частини В. Писарівського РВ УМВС України в Сумській області

2 квітня 2011 року смт. В.Писарівка   Прокурор В.Писарівського району радник юстиції Мовчан К.В., розглянувши матеріали перевірки стану додержання вимог…

Прокурор В.Писарівського району

Радник юстиції К. Мовчан

– Конец работы –

Используемые теги: управління, нагляду, додержанням, законів, виконанні, судових, рішень, кримінальних, справах, ІНШИХ, мусових, заходів0.141

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Управління нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах та інших примусових заходів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Методологія сучасного управління в контексті суспільного розвитку.Управління як предмет філософського аналізу. Основні типи управління та рівні його дії
Кафедра філософії і психології... Діденко Н Г Коноваленко Н В...

Лекція 4. Нагляд за додержанням і застосуванням законів про працю
Давньоримський поет Луцилій Гай... Загальна характеристика законодавства з питань... Правові засади діяльності органів державного управління нагляду контролю за додержанням законодавства про охорону...

Опорний конспект лекції на тему №14: Управління фінансами. Організаційно-правові засади управління фінансами
Організаційно правові засади управління фінансами... Органи управління фінансами Фінансовий контроль...

«Економіка ветеринарної справи» з дисципліни "Організація і економіка ветеринарної справи"
Міністерство аграрної політики України...

З ДИСЦИПЛІНИ “УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ”. Змістовий модуль I. Теоретичні основи управління персоналом КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ
КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ... З ДИСЦИПЛІНИ... УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ для бакалаврів...

Управління процесом проектування операційної системи. Управління поточним функціонуванням операційної системи
ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Економічний факультет... Кафедра менеджменту і маркетингу...

ОСНОВИ ВІЙСЬКОВОГО УПРАВЛІННЯ
ББК Ц УКР Я... Поляков С Ю Куртов А І Полікашин В С Полікашин О В Зміївський Г А Потіхенський А І...

ВСТУП ДО БУДІВЕЛЬНОЇ СПРАВИ
ОСТЕРСЬКИЙ КОЛЕДЖ БУДІВНИЦТВА ТА ДИЗАЙНУ... ВСТУП ДО БУДІВЕЛЬНОЇ СПРАВИ навчальний посібник...

Економіки і управління
Чернігівський державний інститут... економіки і управління... В М Голуб фінанси...

Управління бізнес-процесами
ОДЕСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ... Кафедра комп ютерних систем і управління бізнес процесами...

0.025
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам