Складання довідок за результатами прокурорських перевірок.

За результатами перевірки (Додаток № 6) прокурор на місці вживає заходів до усунення виявлених порушень, складає довідку із зазначенням причин і умов, що сприяли порушенню, та вимагає їх усунення. Надалі здійснюється контроль за фактичним усуненням порушень законів.

Форму довідки вироблено практикою. У довідці вказується дата і місце її складання, особа (особи), які проводили перевірку, посадові особи, присутні при перевірці.

Не слід перенасичувати довідку статистичними даними, необхідно вказати лише ті, що свідчать про ступінь поширення порушень законів та впливають на фактичний стан виконання їх вимог. У довідці висвітлюють основні питання, що перевірялися, а також яким чином усунуті порушення, виявлені під час попередньої перевірки.

Також необхідно відображати характер виявлених порушень закону, прізвища та посади осіб, які їх допустили; дані про вжиті заходи щодо усунення порушень закону та поновлення прав засуджених, які внесено у документи прокурорського реагування чи які слід внести на усунення виявлених порушень; пропозиції щодо інших шляхів реалізації та використання результатів перевірки; ефективність відомчого ко­н­т­ро­лю регіональних управ­лінь внутрішніх справ.

Важливо також висловити пропозиції щодо реалізації та використання результатів перевірок (внесення документів прокурорського реагування, розгляду на оперативних або міжвідомчих нарадах тощо).

Довідка підписується особою (особами), які брали участь у перевірці, її зміст доводиться до начальника органу чи установи або особи, яка виконує його обов’язки.

Відповідно до вимог галузевого наказу Генерального прокурора України від 06.04.2011 № 7гн копії довідок перевірок і внесених за їх результатами документів прокурорського реагування надсилаються до органів прокуратури вищого рівня у десятиденний строк з дня їх підписання.

Основні недоліки при оформленні результатів перевірок:

– форма і зміст довідок, як правило, шаблонні;

– листи-орієнтування, позитивний досвід інших прокуратур при перевірках враховуються рідко;

– порушення періодичності перевірок у відповідних органах і установах, а також строків направлення до прокуратур вищого рівня копій довідок і документів прокурорського реагування, внесених за їх результатами;

– не зазначається, яким чином усунуто порушення, виявлені попередніми перевірками;

– довідки перевірок часто перенасичені статистичними даними без їх аналізу і правової оцінки;

– при наведенні відомостей про вилучення у осіб, які тримаються в кімнатах для затриманих та доставлених чергових частин органів внутрішніх справ, заборонених для використання ними речей і предметів, не завжди дається опис колюче-ріжучих предметів, не вказуються заходи щодо встановлення шляхів їх надходження, реалізації цінних речей та прокурорського реагування на такі порушення;

– довідки за результатами комплексних перевірок свідчать про їх неповноту (не завжди висвітлюються всі основні питання, які належить перевірити);

– роль відомчого та позавідомчого контролю за станом, що складається в органах і установах, зазначається вкрай рідко;

– у документах прокурорського реагування не завжди конкретизуються виявлені порушення (яку норму і якого закону порушено), посадові особи, які їх допустили, вжиті щодо усунення виявлених порушень заходи, поновлення порушених прав осіб, вимоги про притягнення винних до відповідальності.

У відповідях керівників міськрайорганів внутрішніх справ за результатами розгляду документів прокурорського реагування, як правило, зазначається лише те, що вони розглянуті та винних осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності. У той час не зазначається, що виявлені у ході перевірки порушення закону усунуті, а прокурори часто погоджуються з такою інформацією.