ДОСЛІД 4. Взаємодія хлороформу та чотирьоххлористого вуглецю з лугом.

Обладнання та реактиви: пробірки, штативи, пальник, хімічні стакани, хлороформ, чотирьоххлористий вуглець, розбавлений розчин лугу, нітратної кислоти, розчин нітрату срібла, концентрований водний аміак, розчин перманганату калію.

У пробірці № 1 проводять лужний гідроліз хлороформу. Для цього поміщають у пробірку декілька крапель хлороформу і 2-3 мл розбавленого розчину лугу, нагрівають суміш 1-2 хвилини до початку кипіння. Пробірку охолоджують у воді.

У пробірці № 2 проводять лужний гідроліз чотирьоххлористого вуглецю. У пробірці змішують декілька крапель чотирьоххлористого вуглецю і 1-2 мл розбавленого лугу, суміш нагрівають 1-2 хвилини до початку кипіння. Пробірку охолоджують у воді.

Гідролізати № 1 і № 2 ділять на три частини. З гідролізатами, що отримані у пробірці № 1 і № 2 окремо проводять наступні реакції:

I. До порції гідролізату доливають розбавлену нітратну кислоту до кислої реакції і декілька крапель розчину нітрату аргентуму.

II. До 1 мл розчину нітрату аргентуму (в окремій пробірці) додають концентрований водний аміак по краплям до розчинення осаду окису срібла, що утворюється. Отриманий розчин доливають до другої порції гідролізату.

III. До третьої порції гідролізату додають декілька крапель розчину перманганату калію.

 

Cl OH O O

/ / // //

HC – Cl HC – OH →HC HC

Cl OH OH ONa

Хлороформ мурашина натрієва сіль

кислота мурашиної кислоти

 

або - CHCl3 + 4NaOH → 3NaCl + 2H2O + HCOONa

ХІМІЗМ. Гідроліз хлороформу у лужному середовищі проходить швидко і при цьому утворюється соль мурашиної кислоти.