ТЕМА: Карбонові кислоти

Основні теоретичні відомості

Карбонові кислоти - похідні вуглеводнів, у молекулах яких один або кілька атомів гідрогену заміщені карбоксильною групою - СООН.

Формула гомологічного ряду кислот

СnH2nO2 або CnH2n+1COOH для дикарбонових кислот СnН2n(СООН)2, залежно від природи радикала їх поділяють на ациклічні (похідні насичених і ненасичених вуглеводнів, аліциклічних терпенів), і циклічні (похідні циклопарафінів, аренів, циклічних терпенів) карбонові кислоти.

За кількістю карбоксильних груп їх поділяють на одно-, дво- і багатоосновні.

За наявністю у радикалі одинарних, подвійних і потрійних зв'язків між атомами карбону вони поділяються на насичені і ненасичені.

R – COOH R – COO-+H+

Одноосновні карбонові кислоти є слабкими кислотами. Найсильнішою з них є мурашина кислота. Двохосновні карбонові кислоти сильніші від одноосновних. Ароматичні кислоти сильніші від кислот жирного ряду.

Хімічні властивості карбонових кислот виявляються в здатності їх дисоціювати. Реакції карбонових кислот поділяють на чотири групи: реакції атому гідрогену карбоксилу, реакції гідроксильної групи карбоксилу. Реакції карбоксильної групи у цілому і реакції вуглеводневого радикала. Карбонові кислоти утворюють солі, естери, галогенангідриди, ангідриди, аміди кислот, здатні вступити в реакції приєднання, окислення і полімеризації.