Приготування розчинів барвників.

Приготування розчинів водорозчинних кислотних, кислотно-протравних, активних і прямих барвників. Вітчизняні барвники надходять на підприємство у фанерних барабанах. На кришці барабана зазначене найменування барвника. Крім того, у кожнім барабані мається паспорт на барвник. Розкривши барабан, варто звірити маркірування на кришці з паспортом і надалі накривати барабан його кришкою щоб уникнути помилки при розвішуванні барвників.

Концентрацію розчину суміші барвників вибирають з урахуванням їх розчинності; у більшості барвників вона складає 30 - 40 г/л і більше. В окремих випадках, коли який-небудь компонент має погану розчинність, доцільно розчиняти його окремо і вносити в суміш у розчиненому виді. Для кращого розчинення важкорозчинних барвників рекомендується додавати нашатирний спирт чи соду (25 - 50%, від ваги барвників).

Приготування розчинів сірчистих і кубових барвників.

Для приготування розчинів сірчистих і кубових барвників (для фарбування целюлозних волокон) хімічну станцію обладнають додатковими бакуми для розчинення сірчистого натрію, гідросульфіту й інших компонентів.

Для розчинення сірчистих барвників варто користатися залізним посудом. Мідний посуд застосовувати не можна, тому що сірчиста мідь, що утвориться, може викликати в процесі фарбування появу плям.

Розчин сірчистих барвників готують у такий спосіб.

Розчиняють сірчистий натрій у 4-6 частинах води при нагріванні і залишають для відстоювання протягом одного-двох днів. Використовують прозорий розчин.

Замішують барвники з нагрітими розчинами кальцинованої соди (по рецептурі) і змочувача, додають розчин сірчистого натрію і розварюють глухою парою при температурі 80 - 90° С до повного розчинення протягом 2-4 годин, що перевіряється нанесенням краплі розчину на фільтрувальний папір, на якому повинна утворитися рівномірно пофарбована пляма без ореола.

Перекачують розчин відновленого барвника в напірний бак для відстоювання і витрати.

При масовому фарбуванні сірчистими барвниками готують маткові (концентровані) розчини (150 - 160 г/л), що більш стійкі, чим слабкі розчини.

Кубові барвники відновлюють гідросульфітом у лужному середовищі й одержують матковий куб, який потім використовують для приготування фарбувальної ванни.

Матковий куб готують у такий спосіб.

Барвник у порошку розмішують у теплому розчині змочувача чи диспергатору до утворення однорідної пасти і розбавляють теплою водою (температури відновлення барвника) у відношенні 1:10.Заливають розчин їдкого натру і додають теплу воду. Додають невеликими порціями розчин гідросульфіту. Після деякого вистоювання (5 - 20 хв) барвник відновлюється і переходить у розчинний стан (лейкосполука). Повноту розчинення перевіряють зануренням у куб чистого скла, на якому після стікання розчину не повинно залишатися нерозчинених часток барвника, а плівка, що утвориться, повинна бути прозора. Необхідно враховувати, що матковий куб різко відмінний від кольору, у який фарбується матеріал.

Реактори, баки, трубопроводи й іншу апаратуру хімічної станції тримають в чистоті. Після приготування розчинів устаткування, що звільнилося, промивають водою і зливають промивну воду в каналізацію. Не рідше разу в тиждень ретельно очищають устаткування і промивають трубопроводи.