Габаритні розміри баків

 

Ємність у л Діаметр у мм Висота в мм

 

Робочі баки з підігрівом застосовуються для розмиву вихідних хімічних матеріалів, що надходять у бочках чи у барабанах. Наприклад, твердий їдкий натр чи сірчистий натрій надходять у барабанах, термореактивні смоли і різні ТДР - у бочках. Баки повинні мати широкі завантажувальні отвори й обладнаються решітками для установки на них бочок чи барабанів.

У баках готують концентровані розчини, які називають матковими. Баки підігрівають гострою парою (барботируванням) чи глухою парою. Розчин перемішують відцентровим насосом чи стисненим повітрям за допомогою барботера. Розмив можна здійснювати також за допомогою форсунок, підключених до відцентрового насосу.

Баки обладнаються засобами контролю температури і рівня рідини.

Видаткові баки призначені для збереження маткових розчинів, що витрачаються в міру необхідності. З них готуються багатокомпонентні робочі розчини. Баки зверху закриваються кришками, що мають невеликі оглядові отвори, через які можливий доступ у бак при його промиванні.

Підтримка постійної температури в баках досягається встановкою змійовиків для пари, гарячої чи холодної води.

Баки-змішувачіслужать для приготування багатокомпонентних розчинів. Вони оснащені відцентровими насосами. Для змішування різних рідин за розрахованими обсягами баки-змішувачі обладнаються системою електродів, що контролюють надходження в бак визначеного обсягу рідини. У випадку малого обсягу виробництва як баки-змішувачі можна використовувати робочі баки з підігрівом.

Живильні баки використовуються для живлення ванн, що входять в агрегати, у які розчини надходять самопливом. У деяких випадках, наприклад, при подачі таких розчинів баки можуть встановлюватися безпосередньо в цеху біля машини (агрегату). Баки обладнаються засобами контролю рівня. У залежності від обсягу виробництва баками для живлення можуть служити видаткові баки.

Збірники (монтежю) - горизонтальні чи вертикальні резервуари, призначені для перекачування агресивних рідин за допомогою стиснутого повітря, наприклад, концентрованих кислот, пероксиду водню й ін. Тому збірники випускаються чавунними емальованими, сталевими емальованими, сталевими (з вуглецевої чи нержавіючої сталі). По суті, вони являють собою апарати, аналогічні реакторам, але без мішалок. Збірники обладнуються засобами контролю тиску.

Мірники служать для дозування рідких агресивних і неагресивних хімікатів у процесі приготування розчинів. При централізованому приготуванні розчинів, коли необхідно точний облік кількості рідини, що витрачається, застосовують пристрої для виміру й автоматичного регулювання. Витрати рідини відмірюють за допомогою дозаторів, об'ємних мірників і регуляторів витрати розчинів.

Найбільш простими пристроями є об'ємні мірники, що представляють собою судини різної місткості, оснащені шкалою чи водомірним градуйованим у літрах склом. До таким мірників належать кружки місткістю 1 л, 10-літрові цебра й інші судини, що мають градуювання. Для відмірювання значних обсягів рідини (50—100 л) застосовують мірники з водомірним склом.

       
   
 

Мал.10. Дозатори:

а — для відмірювання постійного об"єму рідини;

б — для регульованих витрат; 1— склянка, 2 — трубка; 3 — кран; 4 - вісь; 5 — склянка 6 - переливна трубка; 7 — рейка; 8 - маховик

 

 
 

Для відмірювання постійного обсягу хімічних матеріалів застосовують вакуум-мірники. Мірник являє собою закриту судину з хімічно стійкої чи емальованої сталі. Судина має штуцера 1 (мал.11) для подачі розчину, 2— для створення вакууму, 3— для приєднання водомірного скла, 4— для зливу рідини. Мірник, заповнюють, створюючи в ньому вакуум, рідина зливається самопливом. Такі мірники випускають місткістю від 25 до 200 л.

Мал.11.Вакуум-мірник

 

Найчастіше вакуум-мірники використовують для відмірювання оцтової кислоти й інших пахучих хімічних речовин, перекачуючи їх із транспортної тари.

Крім основного устаткування, призначеного для розчинення хімічних речовин, відстоювання чи фільтрації, змішування, збереження і транспортування розчинів, на хімічних станціях застосовують різні підйомно-транспортні пристрої, контрольно-вимірювальні і регулюючі прилади.