Техніка безпеки й охорона праці

 

Питання техніки безпеки, і охорони праці при проектуванні хімічної станції варто приділити особливу увагу. Обслуговуючий персонал хімічної станції має справу з отруйними і токсичними речовинами, що викликають опіки, отруєння в результаті змішування та відмірювання розчинів, а частіше в результаті неправильної експлуатації устаткування.

Крім того, хімічна станція має велику кількість електричних приладів автоматичного контролю, транспортних пристроїв і апаратури працюючої під тиском.

Хімічну станцію обладнують в ізольованих приміщеннях, оснащених приточною та відточною вентиляцією. Підлоги повинні бути водонепроникні і мати умови для стікання рідини в каналізацію. Необхідно систематично очищати підлогу від залишків хімікатів. Для безпеки і зручності обслуговувати всі апаратури варто розмішати так, щоб було зручно і безпечно їх експлуатувати, щоб вони не закривали віконних прорізів і не затемнювали приміщення в робочій зоні.

При установці високих баків потрібно обладнати спеціальні площадки для обслуговування з таким розрахунком, щоб край бака піднімався над площадкою на 0,9-1м.

Уся запірна водопровідна арматура повинна розташовуватися в місцях доступних для обслуговування і ремонту.

Стінки апаратів які нагріваються до високої температури, а також водопроводи необхідно ізолювати. Кращим матеріалом для ізоляції вважається азбестовий картон, азбестова тканина, скловата й ін.

Встановлені ємності повинні бути обладнані кришками, щоб була виключена можливість виділення пари і шкідливих газів.

При проектуванні хімічної станції необхідна установка вентиляційних пристроїв, що забезпечують очищення повітря до припустимих норм вмісту в ньому шкідливих газів і пари.

При роботі шкідливими речовинами, що можуть викликати опіки шкіри, ушкодження очей і отруєння, що обслуговує персонал повинен користуватися засобами індивідуального захисту. Ці засоби повинні застосуються при ремонті і чищенні устаткування.

Для захисту органів дихання використовують різні види протигазів.

Для захисту очей від улучення крапель кислот, лугів і інших отруйних хімічних матеріалів застосовують захисні окуляри, а для захисту шкіри - комбінезони, фартухи з гуми або щільної тканини, рукавиці, гумові рукавички, гумові чоботи.

Апаратура, що працює під тиском (реактори, збірники), повинна бути обладнана манометрами, встановленими в місцях зручних для візуального спостереження. Величина гранично припустимого тиску для даної апаратури наноситься на шкалах мономера червоними рисами. Обслуговуючий персонал повинен постійно спостерігати за показаннями манометра, не допускати підвищення тиску понад установленого.

Ні в якому разі не дозволяється відкривати кришки апаратів працюючих під тиском.

Атмосфера в хімічній станції завжди має підвищену вологість тому варто звернути увагу на надійну ізоляцію електричного устаткування.

Наявність неізольованих струмопроводів, а також струмопроводів і апаратури з ушкодженою ізоляцією не допускається.