Механізація транспортування хімматеріалів і розчинів на хімстанції.

 

Механізацію транспортування хімматеріалів на хімстанції приведено в розділі "Теоретичні основи проектування хімічних станцій оздоблювального виробництва"

2.Техніка безпеки та охорона праці.

 

Техніці безпеки при обслуговуванні хімічних станцій необхідно приділяти особливу увагу. Це зв'язано з тим, що робочий хімічної станції має справу з агресивними хімічними речовинами, здатними викликати опіки й отруєння, працює у вологих приміщеннях, у яких установлено багато електричних приладів і двигунів, з апаратами, що працюють під тиском.

На кожній ділянці вивішують інструкції з техніки безпеки, з якими робітник повинен бути ознайомлений. Крім того, кожен робітник повинен знати заходи допомоги при отруєннях, опіках (теплових і хімічних), поразці електричним струмом і ін.

Хімічні станції необхідно розміщати в ізольованих приміщеннях із вентиляцією, підлога повинна бути водонепроникною і мати стоки; апаратуру варто розміщати так, щоб робітнику було зручно її обслуговувати: високі баки обладнаються площадками, стінки апаратів, що працюють при підвищених температурах, повинні бути ізольовані; баки повинні мати кришки; апарати, що працюють під тиском, повинні бути обладнані манометрами з указанням гранично припустимого тиску, а також систематично піддаватися контролю з боку Держтехнагляду; рубильники і електрощити повинні знаходитися в спеціальних шафах. Робітники повинні бути забезпечені індивідуальними засобами захисту- фільтруючими протигазами, захисними окулярами, гумовими фартухами, чоботями і рукавичками, відповідним спецодягом і ін.

При проектуванні необхідно враховувати вимоги державних стандартів системи безпеки праці (ССБП):

ОСТ 18-344-79 ССБП "Устаткування консервної промисловості. Загальні вимоги безпеки"

12.1.005-88 ССБП "Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони";

12.3.009-78 ССБП "Роботи вантажно-розвантажувальні. Загальні вимоги безпеки";

12.1.004-91 ССБП "Пожежна безпека. Загальні вимоги". Класифікація вибухонебезпечних і пожежонебезпечних зон приміщень визначається "Правилами устрою електроустановок" (ПУЕ) .

3. Екологічна частина.

Проектні рішення мають забезпечувати охорону навколишнього середовища, а також визначати вплив на навколишнє середовище господарської діяльності підприємства. Склад і зміст розділу проекту мають відповідати:

1) СНиП 1.02-85 "Охорона навколишнього середовища";

2) ГОСТ 17.2.3.02-78 "Охорона природи. Атмосфера. Правила встановлення припустимих викидів шкідливих речовин промисловими підприємствами";

3) СПиН 4946-89 "Санітарні правила по охороні атмосферного повітря".

4) РД 52.0152-85 "Регулювання викидів за несприятливих умов".

Головним напрямком у запобіганні забруднення оточуючого середовища є застосування безвідходних технологій, комплексного використання сировини й утилізація відходів виробництва.

4. Схема хімстанції та опис процесу приготування розчинів, специфікація устаткування.

Приводиться схема хімічної станції на форматі А4 (аналогічна винесеній в графічну частину А1), специфікація всього устаткування і опис процесів приготування розчинів із зазначенням позицій і процесів , що відбуваються в кожному апараті. Приклади схем і опису роботи хімстанцій наведені в розділі типових хімічних станцій фарбувально-оздоблювального виробництва.

 

Висновки (пропозиції).

 

Закінчуючи розрахункову частину проекту, студент повинен зробити аналіз отриманих результатів, їх відповідності завданню на проектування, висловити свої думки про можливі шляхи удосконалення даного процесу.

 

Список літератури.

 

Літературні джерела розташовуються в порядку згадування їх у тексті. Відомості про книги повинні включати: прізвище і ініціали автора, назву книги, місце видання, видавництво, рік видання, кількість сторінок. Усі дані про літературне джерело надаються мовою оригіналу. Наприклад: Отделка и крашение шерстяных тканей: Справочник./ под ред. Молокова В.Л.. М: Легпромбытиздат. 1985. 264 с.

 

Оформлення пояснювальної записки.

 

Пояснювальна записка оформляється на стандартних аркушах паперу (формат А-4, рамки на аркушах наведені в додатку. Текстові матеріали можуть бути оформлені рукописним способом, надруковані на друкарській машинці, чи набрані на комп'ютері. Допускається виконання схематичних рисунків за допомогою комп'ютерної графіки.

У записці треба застосовувати прийняті у науково-технічній літературі терміни, позначення й скорочення.

На папір, на якому пишуть записку, наносять чорним чорнилом рамку (додаток), залишаючи такі поля: ліворуч згори й знизу не менше 20 мм, праворуч -10 мм. Форми основних написів на заголовних і наступних аркушах записки виконуються згі­дно (ЄСКД). Нумерація усіх сторінок пояснювальної записки повинна бути наскрізною, включаючи таблиці, рисунки, список літератури й додатки.

В кінці пояснювальної записки подають її зміст, перелічують усі підрозділи із зазначенням їх номерів і сторінок, із яких починається їх викладення. Розділи нумерують однією арабською цифрою, підрозділи -двома, а підпорядковані Їм-трьома цифрами.

Структурні елементи (Вступ, зміст, висновки тощо) не нумерують, а їх назви правлять за заголовки цих структурних елементів.

Заголовки розділів повинні бути короткими і відповідати змісту. Відстань між заголовком і послідуючим текстом повинна бути 10 мм, відстань між останньою строкою тексту і наступним заголовком -15 мм.

Усі розрахункові формули в пояснювальній записці приводяться спочатку в загальному виді, нумеруються, дається пояснення позначень і розмірностей усіх величин, що входять у формулу. Усі розрахунки повинні бути виконані в системі СІІ. У тексті вказують на джерела основних розрахункових формул, фізичних констант і інших довідкових даних. Посилання на літературу вказують у квадратних дужках, наприклад: "... для визначення використовуємо формулу [ 7, с. 110]".

Всі ілюстрації (графіки, схеми, креслення, фотографії) називаються малюнками. Малюнки повинні бути простими, давати загальне представлення про будову апарату чи вузла. Малюнок нумерується і розташовується після посилання на нього. Усі підписи, що загромаджують малюнок, варто переносити в текстову частину. Підпису під малюнками повинні бути короткими, необхідні пояснення треба приводити в тексті.

Обсяг пояснювальної записки складає 40-50 сторінок машинописного тексту.

Графічна частина курсового проекту.

Графічна частина, як правило, складається з технологічної схеми хімічної станції цеху чи схеми розміщення устаткування хімічної станції цеху мокрої чи сухої обробки вовняних тканин (один лист А1) .

Графічну частину курсового проекту виконують олівцем відповідно до вимог Єдиної системи конструкторської документації (ЄСКД) на аркушах формату А1.

У правому нижньому куті кожного аркуша графічної частини накреслюють основний напис. Специфікацію обладнання розміщують над цим написом, а при потребі - і ліворуч від нього на відстані 20-30 мм.

Контури обладнання показують тонкими чіткими лініями (приблизно 0,5 мм) , а лінії трубопроводів - більш товстими (1мм). Допускається переривати лінії трубопроводів з написом над лінією, яка закінчується стрілкою: До поз 7., від поз 4, В атмосферу та ін. На початку і вкінці схеми над лініями трубопроводів потрібно писати звідки або куди спрямовуються сировина, напівпродукт, пара, продукт тощо. Лінії трубопроводів не повинні перетинати обладнання.

Зміст креслень узгоджуються із керівником курсового проекту (викладачем).

 

Захист курсового проекту.

До захисту допускається студент, що виконав завдання на проектування у встановленому обсязі й оформив його відповідно до вимог даного посібника. Студент повинен мати підписані керівником пояснювальну записку і креслення. Курсовий проект приймається комісією в складі не менше двох викладачів з обов'язковою присутністю викладача дисципліни. Студент робить доповідь протягом 5-7 хв., у якій доповідає про основні питання вибору, розрахунку і конструювання схеми хімстанції. Після закінчення доповіді члени комісії і присутні при захисті студенти задають доповідачу питання по темі курсового проекту. Оцінка курсового проекту повинна містити в собі оцінку якості розрахунку, якості оформлення записки, якості виконання графічної частини, рівень доповіді і рівень відповідей на питання. Після захисту члени комісії ставлять на титульному листі пояснювальної записки оцінку, дату захисту і підписи.

 

 

Теоретичні основи проектування хімічних станцій оздоблювального виробництва