Приклади використання біологічних методів для визначення різних сполук

Індикаторний організм Сполука, яку визначають Cmin, P = 0,95
Мікроорганізми мкг/мл
Цвілеві гриби Hg (II) 0,02
  Cd (ІІ)
  Tl (I)
  Zn (II) 0,01
  Сu (II) 0,001
  Мп (II) 0,0002
  Fe (II,III) 0,002
  Haso32-
  Cro42-
Дріжджі Ефіри тиосульфокислот 1нг
  Елементоорганічні сполуки РЬ(ІІ), Sn(II) 3 нг — 4мкг
Світні бактерії АТФ 10-17— 10-15 М
Безхребетні мкг/мл
Інфузорії Ag (I) Hg (II) Cu (II) Фурфурол, формальдегід 0,01 0,05 0,1 0,05
Личинки комарів Пестициди 0,006-5
Хребетні нг/мл
Амфібії Сu (II) 0,06

Ферментативні методи засновані на використанні реакцій, що каталізуються ферментами біологічними каталізаторами, що виділяються високою активністю й вибірковістю дії. У таблиці 3 наведено приклади використання ферментів для визначення їх субстратів (I) і інгібіторів (II).

Імунохімічні методи аналізу (ІХА) засновані на специфічному зв’язуванні сполуки, що визначаютьантигену відповідними антитілами (специфічними білками крові, що утворюються в результаті імунологічних процесів, спрямованих на видалення з організму антигенів − генетично чужих тіл).

Визначення малих концентрацій комплексу антиген-антитіло, що утворюється в розчині, стає можливим, якщо в один з вихідних компонентів реакційної системи (антиген або антитіло) увести мітку, яка легко детектується відповідним високочутливим інструментальним методом.

Найчастіше в ІХА використовують ізотопні, флуоресцентні, ферментні, парамагнітні мітки, що підвищують чутливість імунохімічних методів у мільйони раз, а час аналізу скорочується до декількох годин.