Залишки борошномельного виробництва

Залишки борошномельного виробництва (висівки, борош­няний пил, зернова січка, рисова мучка) одержують при розмелюванні зерна на борошно чи переробці на крупу.

Найширше в годівлі тварин використовують пшеничні висівки. Вони містять 15,1% протешу, 8,5-12 - клітковини, 4,5-5,5 - жиру, 48-50 - БЕР і близько 6 % золи. Поживність 1 кг їх невисока -0.7-0,8 к. од. Вони бідні на кальцій і багаті на фосфор. Значна частина останнього перебуває в сполуці з вітаміном групи В - інозитолом і мас назву фітину. Фітиновий фосфор діє послаблююче на процеси травлення, у зв'язку з чим висівки належать до дієтичного корму. В них значна кількість вітамінів групи В: Вг-1 мг, В2-1-4, В3-24-26, В5-240-407 та холіну - 1300 мг і відсутні каротин та вітамін О. Розрізняють тонкі й трубі висівки. Грубі містять менше борошнистих речовин, але більше клітковини.

Пшеничні висівки згодовують коровам, коням, вівцям. Для сви­ней на відгодівлі їх використовувати недоцільно через високий рівень клітковини і порівняно низьку перетравність (50-55 %). Дають лише племінним свиноматкам. Птиці вводять до комбікорму як компонент, багатий на протеїн, фосфор і клітковину. Житні висівки за складом близькі до пшеничних, проте їх тварини поїдають гірше.

Борошняний тіл утворюється при розмелюванні зерна на борошно. До його складу входить різний пил, зібраний з обладнання, навіть з домішками землі (чорний). Останній у годівлі не використо­вують. Білий і сірий згодовують свиням, птиці, дорослій великій ро­гатій худобі та вівцям.


Рисова мучка - залишок при виготовленні рисової крупи. Вона містить 11-13 % протешу, 10-15 % жиру і є компонентом для виробництва комбікормів.