Залишки спиртового і пивоварного виробництва

До залишків спиртового і пивоварного виробництв відносять­ся брага, солодові ростки, пивна дробина, пивні дріжджі.

Брага - залишок при виробництві харчового спирту з картоплі, пшениці, жита, кукурудзи та меляси. У процесі бродіння дріжджі переводять вуглеводи в спирт, а залишок після відгонки спирту (брагу) використовують у годівлі тварин. Свіжа брага містить 90-95% води, тому поживність її низька - 0,04-0,12 к. од. і залежить від вихідної сировини.


Згодовують свіжою і силосують. Свіжу тварини поїдають краще, ніж силосовану. Використовують брагу переважно при відгодівлі великої рогатої худоби. Дорослим тваринам дають її до 80 кг на добу, молодняку - 50-60, дійним коровам - 20-30 кг. Для запобігання ацидозу і порушення мінерального обміну при відгодівлі на бразі в раціони вводять 100-150 г крейди і препарати вітаміну О.

Сушена брага - хороший концентрований корм, її використову­ють у комбікормовій промисловості. Мелясну брагу внаслідок надлишку солей калію в годівлі тварин обмежують.

Солодові ростки, пивна дробина і пивні дріжджі — залишки пивоварного виробництва. Солодові ростки містять близько 24 % протеїну. Вони погано зберігаються, гігроскопічні, швидко плісня­віють, гіркнуть. Тварини, поки не звикнуть, поїдають їх неохоче.

Дійним коровам їх згодовують змоченими 2-3 кг на голову за добу, молодняку і свиням - до 1 кг. Тільним коровам і поросним свиноматкам перед родами цей корм давати не можна.

Пивна дробина складається з оболонок та інших частинок зерна ячменю після відокремлення від них сусла. У ній до 75% води. В сухій речовині значна кількість протеїну - до 28 % і клітковини - понад 20%. Вона багата на фосфор, вітаміни групи В. Поживність 1 кг свіжої пивної дробини - 0,21 к. од., сушеної - 0,90 к. од із вмістом перетравного протеїну відповідно 42 і 170 г.

Пивна дробина швидко псується, тому її використовують свіжою. Згодовують дорослій худобі по 12-16 кг на голову за добу, свиням - по 3-4 кг. Суху пивну дробину вводять до складу комбікормів для жуйних.

Пивні дріжджі містять близько 15% сухої речовини, з яких 7 % припадає на протеїн і 0,9% на золу. Поживність 1 кг свіжих пивних дріжджів становить 0,16-0,17 к. од., а сухих - 1,1 к. од. Протеїн дріжджів має високу біологічну цінність і вони є цінним кормом, особливо для свиней та птиці. Використовують сухі пивні дріжджі при виготовленні комбікормів для птиці й поросят, а також замінників незбираного молока.

3.13.6. Харчові підходи

Харчові підходи одержують із громадських їдалень, ресторанів, а також від індивідуального харчування. Вони неоднорідні за складом, містять 65-80% води, мало протеїну - 3-4%. У середньому поживність їх - 0,18 к. од. Дають свиням на відгодівлі. Перед згодовуванням


очищають від сторонніх домішок (бите скло, посуд, ганчір'я тощо), обов'язково варять чи пропарюють у спеціальних котлах підтиском.

Склад харчових відходів непостійний і змінюється залежно від пори року. В середньому в їхньому складі на частку картоплі припадає до 50%, овочів і фруктів т, до ЗО, кісток - 5, м'яса - 1,5, рибн - 3 і хліба -близько 2% та на різні домішки - від 4 до 10%.

Згодовують свиням на відгодівлі від 20 до 50% за поживністю раціону, або 2-6 кг на голову за добу.

Харчові відходи, швидко псуються, тому для тривалого зберіган­ня їх сушать на високотемпературних сушарках для одержання кормо­вого борошна, яке має відповідати таким вимогам: вміст вологи -10-13%, сирого протеїну - не менше 10, клітковини - не більше 10, си­рої золи - не більше 20%. Воно не повинно містити токсичних речовин і патогенних мікроорганізмів. В 1 кг борошна має бути 0,85 к. од і 85 г перетравного протеїну.