Утримання і годівля вагітних самок

Матковий склад для отримання високої заплідненості необхідно утримувати в належних зоогігієнічних умовах і на повноцінному раціоні. Якщо матки отримують достатню кількість кормів, різно­манітні поживні речовини і вітаміни, у них нормально розвиваються фолікули і своєчасно виявляються ознаки статевої охоти.

При недостатній і неповноцінній годівлі фолікули розвиваються поволі і нерівномірно, а тому охота після пологів довго не настає.

Запліднення маток у таких випадках є безрезультатним, оскільки овуляція не відбувається, розвиток фолікулів затримується -вони зменшуються в розмірах і розсмоктуються. Особливо часто такі порушення статевої функції у маток бувають наприкінці стійлового періоду, коли в результаті неповноцінної годівлі організм випробовує велику нестачу в мінеральних речовинах і вітамінах. У цих випадках охота іноді не виявляється внаслідок зниженого тонусу організму.

Якнайкращі результати заплідненості досягаються, якщо маток утримують на раціоні з переважанням зелених кормів. Сприятливо діє на статеві функції маток згодовування їм якісного сіна, а також різних коренеплодів, високоякісного силосу. Обов'язково потрібно давати моркву, багату каротином, сінну муку. Для збагачення раціону вітамінами можна пророщувати овес, пшеницю.

Дуже важливо, щоб тварини могли достатньо рухатися. Рух і сонячна радіація стимулюють статеву функцію маток, попереджають атонію статевих органів та інші відхилення, підвищують плодючість


тварин. Крім того, під час прогулянок значно легше виявитиматок в

охоті.

Для забезпечення нормального перебігу післяродового періоду і своєчасного настання повноцінної охоти у корів, рекомендується забезпечити належну їх годівлю до і після отелення. Починати прогулянку корів після отелення слід на 3-4-й день, залежно від загального стану тварини.

При односторонній зерновій або недостатній годівлі корів заплідненість їх значно знижується.

Корови і телиці повинні користуватися щоденним моціоном не менше 4-6 годин а день. В&жшао №р©»од,итижтатамй моціон, проганяючи корів на 1-2 км (за винятком днів з ожеледдю).

Повноцінна годівля овець у підготовчий до штучного осіменіння період сприяє дружному приходу маток в охоту, кращому виявленню охоти, а також забезпечує високу заплідненість, збільшення числа двієнь і отримання більших і міцніших ягнят.

Свиноматок необхідно тримати в стані нормальної вгодованості. Це забезпечує не тільки краще запліднення свиней і розвиток ембріонів, але і одержання великого числа міцних, здорових поросят.

Оскільки штучне осіменіння свиней проводять незабаром після відлучення поросят, то годівлю і утримання свиноматок необхідно організувати так, щоб вони до відлучення поросят мали задовільні кондиції. Слабких і виснажених свиней треба виділяти в окрему групу для посиленого і поліпшеного утримання. Маток, що ожиріли, необхідно довести до нормальної вгодованості (зменшити кількість концентратів).

У кобил порушення статевої функції часто буває наслідком дуже посиленого використовування їх в роботі. Тому для кожної кобили треба встановити нормальний режим, використовувати їх на легких і середніх роботах по господарству.