Післяпологовий період

Післяпологовий період - час від закінчення пологів (вигнання посліду) до завершення інволюції статевих і інших органів породіллі, тобто період відновлення до того стану, в якому вони знаходилися до вагітності. У всіх тварин післяпологовий період закінчується новою вагітністю або безплідністю. Тривалість післяпологового періоду залежить від видових особливостей тварини, але перш за все умов


існування під час вагітності і після пологів. У сільськогосподарських тварин за нормальних умов існування післяпологовий період закінчується через три тижні - місяць.

У післяпологовому періоді відбувається перебудова всього організму, підвищується температура тіла, частішають пульс і дихання, знижується кров'яний тиск в порівнянні з передподотовим станом. Всі ці відхилення вирівнюються перебігом перших днів післяпологового періоду. Інволюція матки полягає надалі у ретракціїїї м'язів, жировому переродженні і в розсмоктуванні м'язових волокон, що утворилися під час вагітності. Цей процес супроводжується утворенням значної кількості глікогену. Зменшується просвіт артеріальних судин матки, значна їх кількість пустіє і редукується: їх стінки розсмоктуються, заміщаючись сполучною тканиною.

У перші три дні після пологів стінка матки товщає (до 4-5 см у великих тварин), об'єм матки зменшується в 2-3 рази. З часом стінка знов стає тоншою, коротшають маткові зв'язки, що розтягнулися, і матка приймає початкове положення. Із зменшенням матки скорочуються і м'язи шийки, повністю шийка закривається звичайно після завершення інволюції матки.

Вся слизиста оболонка і особливо її частина, що виконувала функції материнської плаценти, руйнується і виділяється з матки у вигляді лохій (післяродових очищень). Піхва і вульва вже в перші дні (при відсутності травм) після пологів приймають звичайний вигляд. Перетворення "родового" тазу в звичайний закінчується на 4-5-й день. Проте терміни ущільнення окремих зв'язок можуть розтягнутися на 10-15 днів і більше, а іноді на такий же період може зберегтися і рухомість крижа. Відновлення конфігурації живота завершується протягом перших 2-3 днів.

Інволюція яєчників, матки і інших органів значно швидшає при наданні тваринам активного моціону, спілкуванні з пробником, починаючи з третього дня після пологів. У тварини після нормальних пологів швидко виявляється стадія збудження статевого циклу, тому самок всіх сільськогосподарських тварин потрібно запліднювати в перший місяць, а кролиць навіть в перші години після пологів. Відсутність стадії збудження через 3-4 тижні після пологів або безрезультатність запліднення за наявності охоти і інших феноменів статевого циклу - завжди наслідок і ознака тієї або іншої форми безплідності.