Методи визначення перетравності поживних речовин

Хімічний склад корму не дає повного уявлення про ного поживність, оскільки характеризує лише валовий вміст поживних речовин у ньому. Останні надходять з кормом у травний канап тварин переважно у вигляді органічних сполук, які не можуть безпосередньо всмоктуватись у кров. У травному каналі вони зазнають значних змін. Завдяки механічному, хімічному і біологічному впливу поживні


речовини корму розщеплюються до простих сполук (амінокислот, глюкози, жирних кислот тощо), які і надходять у кровоносну та лімфатичну системи.

Неперетравлені частинки поживних речовин виводяться з організму з калом. Отже, перетравними називаються поживні речовини, які в результаті травлення надходять у кров і лімфу. Під перетравністю розуміють властивість складних поживних речовин корму розщеплюватись до простих сполук, здатних всмоктуватися в процесі травлення. її визначають як різницю між кількістю спожитих поживних речовин корму і виділених з калом.

Оскільки перетравність вважається узагальненою характеристи­кою корму, який можна згодовувати у різній кількості, то її виражають не в абсолютних, а у відносних величинах. Кількість перетравленої речовини, виражена у відсотках до спожитої, називається коефіцієнтом перетравності. Його визначають за формулою:

А-В К=^-~~-хІОО,

А

де К - коефіцієнт перетравності; А - вміст поживної речовини в кормі, В - вміст поживної речовини у калі.

Найчастіше визначають коефіцієнти перетравності сухої речовини, протеїну, жиру,-клітковини, БЕР корму. їх рекомендується виражати цілими числами, зважаючи на окремі неточності методики визначення перетравності кормів. Зокрема, в дослідах не враховуються гази, що утворюються внаслідок часткового руйнування мікроорга­нізмами вуглеводів. Через це коефіцієнти перетравності вуглеводів дещо підвищені. У калі містяться рештки травних соків, жовчі, епіте­лію, що містять білок. Тому коефіцієнти перетравності протеїну і жиру дещо знижені.

Приклад розрахунку коефіцієнтів перетравності. У досліді вівці в середньому давали 2 кг лучного сіна на добу. За цей час вона виділяла 2,2 кг калу. Хімічний склад 1 кг сіна й калу наведено в таблиці, %:

 

Поживні речовини Сіно лучне Кал
Протеїн 8,48 2,61
Жир 2,57 1,00
Клітковина 26,45 10,13
БЕР 41,89 10,60

Послідовність виконання:

•визначаємо вміст поживних речовин у спожитому сіні та виділеному калі;

•за різницею між кількостями поживних речовин в сіні і калі визначаємо кількість перетравних поживних речовин;

•обчислюємо коефіцієнти перетравності за наведеною вище формулою.

Дані розрахунків заносимо в таблицю:

 

Показник Протеїн Жир Клітковина БЕР
Спожиті поживні речовини з 2 кг сіна, г Виділені речовини з 2,2 кг калу, г Перетравлені поживні речовини, г Коефіцієнт перетравності, % 169,6 57,4 11,22 51,4 22,0 29,4 52,90 222,9 306,1 837,8 233 2 604,6