ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ПЕРЕТРАВНІСТЬ КОРМІВ І РАЦІОНІВ

Перетравність поживних речовин в організмі тварин різних видів неоднакова. Це зумовлюється різною анатомічною будовою травної системи. Жуйні (велика рогата худоба, вівці, кози) добре перетравлюють грубі рослинні корми, в яких міститься багато клітковини, коні - гірше, а свині і птиця - зовсім погано.

Молоді тварини, у яких недостатньо розвинені органи трав­лення, перетравлюють грубий корм гірше, ніж дорослі тварини. У старих і виснажених тварин, які втратили зуби, перетравність корму знижується.

Перетравність залежить і від хімічного складу корму, структури кормової даванки, дієтичних властивостей раціону. Однобічний над­лишок або нестача поживних речовин негативно позначається на перетравності. На перетравність найбільше впливають протеїн і кліт­ковина. Вміст клітковини в раціоні більш як на 25 % знижує перет­равність всіх його пожи-вних речовин. Великий вплив на перетравність мають також рівень протеїнової годівлі і цукропротеїнове відношення. Для нормального перетравлення корму в організмі жуйних тварин на 6-8 частин перетравних безазотистих речовин (враховуючи і жир, помножений на 2,25) має припадати менш як одна частина перетравного протеїну. Для цього визначають протеїнове відношення за формулою

(пЖ х2,25)+пК+пБЕР пїі

де пЖ, пК, пБЕР, піі - перетравні відповідно жир, клітковина, безазотисті екстрактивні речовини, протеїн.

Відношення поживних речовин у межах 1:6-1:8 Називають се­реднім, менш як 1:6 - вузьким і більш як 1:8 - широким.

Діяльність органів травлення залежить від кількості, власти­востей і техніки годівлі.

На перетравність корму впливає об'єм даванки корму. Виділення травних соків підсилюється із збільшенням кількості


з'їденого корму, але великі даванки перетравлюються гірше, бо вони швидше проходять по травному каналу. Щоб забезпечити нормальну перетравність, корм слід давати частіше, невеликими порціями.

Хімічна обробка (лугами, вапном), біологічна (дріжджування, силосування), а також запарювання і самонагрівання грубих кормів (соломи) підвищують перетравність поживних речовин.

На перетравність впливають вітаміни комплексу В, вітаміни А і С. При їх нестачі тварини хворіють на розлад травлення (запори, проноси та ін.), що спричиняється порушенням моторних і секреторних функцій травного каналу.

Перетравність кормів залежить також від таких специфічних властивостей їх, як смак, запах тощо, з якими пов'язаний апетит тварини. Інтенсивне соковиділення при смачному кормі сприяє кращому перетравлюванню його.

Важливе значення для повного перетравлювання має правильна підготовка корму до згодовування, яка полегшує механічну переробку його у травному каналі і дію травних ферментів, а також поліпшує смакові властивості.