Сінаж. Технологія заготівлі сінажу

Сінаж- консервований в анаеробних умовах корм, заготов­лений із пров'ялених до вологості 40-55% трав, зібраних на ранніх стадіях вегетації. Це високоякісний корм, менш кислий, ніж силос. У ньому зброджується не весь цукор і втрати поживних речовий становлять 8-12% вмісту їх у траві, тоді як у разі заготівлі силосу вони досягають 25-30 і сіна за природного сушіння - 30-40%.

При заготівлі сінажу консервування корму здійснюється завдяки фізіологічній сухості маси й відсутності доступу кисню. Під час заготівлі сінажу масу необхідно ретельно ізолювати від доступу кисню. Заготовляють сінаж у траншеях або баштах.

Технологія заготівлі сінажу. Траву скошують і залишають у валках для пров'ялювання. Бобові трави плющать. Якщо вологість злакових трав становить 55%, а бобових — 60, їх згрібають, подрібнюють і перевозять до сховища. Тут сінаж ретельно трамбують важкими трак горами доти, поки їм'3 його не матиме масу 440-500 ісг. За недостатнього ущільнення маса нагрівається вище від 37°С і якість корму знижується внаслідок втрат поживних речовин. Масу зверху накривають свіжою подрібненою травою, а потім поліетиленовою плівкою. Поверх плівки кладуть тирсу, торф, землю і посипають вапном. Для кращого ущільнення масу подрібнюють на часточки завдовжки 2-3 см. У баштах сінаж ущільнюють за допомогою вібрації або відбувається самоущільнення нижніх шарів під тиском маси верхніх. Сінаж заготовляють також і в пластмасових мішках з використанням консервантів.

Якість сінажу залежить від сировини, фази її збирання, вологості вихідної маси, її подрібнення та ущільнення, тривалості закладання й герметичності сховища. Для отримання сінажу високої якості бобові грани необхідно скошувати у фазі бутонізації - початку цвітіння, злакові - колосіння. Однорічні трави можна збирати у пізніші фази.

Сінаж першого класу за державним стандартом має містити протеїну 13—15 % сухої речовини, клітковини - до 29, золи - до 12, сухої речовини і легкоперетравних вуглеводів - не менше ніж 2 %. Використовувати його в годівлі тварин бажано у холодну пору року. У разі високої температури відкритий шар корму окислюється й уражується плісенню.

Згодовують сінаж травоїдним тваринам: коровам - 20-25 кг, молодняку великої рогатої худоби у віці 2-6 міс. - 3-4, молодняку старше від року - 10-12, вівцематкам - 3-4, молодняку овець -


1-2, робочим коням - 10-15 кг. Поживність 1 кг сінажу становить 0,3-0,4 к. од. 50-60 г перетравного протеїну і 40 мг каротину.