КОРЕНЕБУЛЬБОПЛОДИ 1 БАШТАННІ КОРМИ 3.10.1. Коренебульбоплоди

Коренебульбоплодипосідають важливе місце в годівлі сіль­ськогосподарських тварин. Вони позитивно впливають на фізіологіч­ний стан, молочну та м'ясну продуктивність, ріст і розвиток молодняку всіх видів. Це пояснюється їхніми особливими якостями. Вони містять багато легкорозчинних вуглеводів, які активують мікробіологічні процеси у передшлунках жуйних, завдяки чому кормова маса збагачується біологічно цінним білком мікробного походження і вітамінами.групи В; стимулюють виділення травних соків, що сприяє прискоренню перетравності поживних речовин; мають дієтичні властивості завдяки наявності в них пектинових речовин, особливо гідропектинів.

У коренебульбоплодах багато води (70-90%) і мало протеїну (1-2%), жиру -0,1-0,2% та клітковини- 1-1,5%. Основну масу пожив­них речовин їх становлять безазотисті екстрактивні речовини, пере­важно цукор і крохмаль (9-19%). Більшість із них містять вітаміни групи В, багато вітаміну С, а морква — каротину. Поживність 1 кг коренебульбоплодів коливається від 0,1. до 0,3 к. од. Слід зазначити, що енергетична поживність 1 кг сухої речовини їх дорівнює 1 к. од., а моркви та картоплі- 1,1 й 1,3 к. од.

Зберігають коренебульбоплоди в спеціальних сховищах, кагатах і траншеях.

У годівлі тварин найширше використовують кормові буряки. Вони містять 12% сухої речовини, 9 - безазотистих екстрактивних речовин, близько 1% клітковини, їх охоче поїдають тварини. Згодо­вують кормові буряки переважно сирими (цілими або подрібненими) в чистому вигляді чи здобрюють ними грубі корми або змішують з концкормами для свиней та птиці.

Цукрові буряки містять 25% сухої речовини, зокрема 17-18% цукру. В них близько 0,14-0,16% глікозиду-сапоніну, який подразнює слизову оболонку шлунка, а після всмоктування у кров викликає гемоліз еритроцитів. Цукрові буряки тверді, тому, їх згодовують переважно подрібненими. Поживність 1кг кормових


буряків становить 0,12 к. од. і 9 г перетравного протеїну, цукрових -відповідно 0,24 і 7.

Дійним коровам на добу кормових буряків згодовують 20-30 кг, цукрових - 10-15, але останніх не більше ніж 5-6 кг за одну даванку; сухостійним - у два рази менше, вівцям - 2-3 кг, робочим коням 10-15, свиням - 5-6 кг на 100 кг живої маси.

Морква - дієтичний корм для всіх видів тварин. Поживна цінність 1 кг її - 0,14 к. од. Вона є багатим джерелом каротину - до 85 мг/кг. Дають її сирою, оскільки каротин під час варіння руйнується. Бруква і турнепс мають низьку поживність - відповідно 0,13 і 0,10 к. од. Згодовують їх коровам 15-20 кг. У разі великих даванок молоку передасться специфічний запах редьки. Таку саму поживність та властивості має й куу'зику — гібрид брукви і капусти.

Картопля характеризується високими поживними та смаковими якостями, багата на крохмаль, вітаміни Вь В2 і С. У ній до 25% сухої речовини, 18-20 % крохмалю, мало протеїну, клітковини й жиру. Білок картоплі - туберин - відзначається високою біологічною цінністю. Поживність 1 кг картоплі - 0,30 к. од. і 14 г перетравного протеїну.

У картоплі міститься отруйний глікозид - соланін. Його багато у паростках та позеленілих бульбах. Перед згодовуванням картоплю необхідно очищати від паростків. Під час варіння соланін розчиняється, переходить у воду, яку потрібно зливати. З організму тварин цей глікозид погано виводиться і накопичуючись, призводить до отруєння тварин.

Дійним коровам картоплю згодовують сирою - 15-20 кг- на добу, сухостійним - 5-10 кг. Свиням і птиці її краще запарювати або заварювати. Свиням дають 4-6 кг на 100 кг маси, вівцям - 1-2 кг, куркам-несучкам - 30-40 г, індикам - 50-60, качкам - 100, гусям -300 г на голову.

Топінамбур (земляна груша) має поживність 0,24 к.од. Безазотисті екстрактивні речовини представлені інуліном. Це полісаха­рид, подібний до крохмалю (під дією йоду червоніє). Бульби добре зберігаються в землі протягом зими і на посівах весною можна ви­пасати свиней. Стебла й листя використовують для силосування.


3.10.2. Баштанні культури

До баштанних культур належать гарбузи, кормові кавуни і ка­бачки. Вони характеризуються високим вмістом води - 85-90 %, суха речовина багата на вуглеводи, вітамін С. Це молокогінні корми. Поживність їх становить 0,07-0,12 к.од. на 1 кг корму. Дають їх тваринам у свіжому вигляді в осінній період. Подрібнені баштанні плоди можна силосувати з сухими кормами або отавою бобових.

У разі згодовування коренебульбоплодів у свіжому вигляді, особливо жуйним, їх потрібно мити. Використання ж немитими через певний час призводить до порушення травлення, зниження молочної продуктивності внаслідок нагромадження в передшлунках землі та піску. Від забруднених коренеплодів у тварин швидко стираються зуби. Запаси цих кормів обліковують зважуванням під час заготівлі.