Солома, полова. Технологія згодовування грубих кормів

Солома - це стебла злакових і бобових культур після обмолоту. Вона містить 32-37 % клітковини, 4-7 - протеїну, 1-2 -жиру, 30-40 -безазотистих екстрактивних речовин і 4-7% золи. В ярій соломі порівняно з озимою дещо менше клітковини й більше протеїну. Енергетична поживність 1 кг соломи озимих злаків - 0,20-0,22 к. од., а ярих - 0,25-0,30, у соломі бобових більше протеїну та мінеральних речовин, ніж у злакових.


Полову одержують при обмолоті зерна. До її складу входять плівки зерен, дрібні частинки стебел, биті колоски, домішки бур'янів. Вона мас вищу поживність, ніж солома - 0,30-0,40 к. од. Найцінніша полова гречана, лляна, конюшинова. її згодовують переважно свиням. Полову злаків і бобових дають жуйним і коням. Перед згодовуванням полову остистих злаків запарюють, оскільки ості подразнюють слизову оболонку ротової порожнини.

Внаслідок низької поживності солому використовують як ба­ластний корм для надання раціонам потрібного об'єму та підтримання нормальних процесів травлення у жуйних при згодовуванні водя­нистих і гранульованих кормів.

Дорослій великій рогатій худобі на день дають 5-6 кг соломи, робочим коням - до 5, вівцям - 1-2 кг. Телятам до 9-місячного віку і плідникам її згодовувати не слід.

Якщо солома в раціоні є основним грубим кормом, то її треба відповідно обробляти при підготовці до використання. Підготовлену солому тварини краще поїдають. Так, непідготовленої корови по­їдають 2-3 кг, а здобреної коренеплодами і концкормами - 5-6 кіт.

Розроблено багато способів підготовки соломи до згодовування, їх можна поділити на три групи: фізико-механічні - подрібнення, запарювання, заварювання, здобрювання, гранулювання, екс труду-вання, автоклавування; біологічні - самозігрівання, силосування, дріжджування, обробка ферментними препаратами; хімічні - вап­нування, кальцинування, обробка лугами, кислотами та ін.

Крім соломи, у годівлі тварин використовують стрижні качанів кукурудзи (0,37 к. од. і 13-15 г/кг перетравного протеїну), кошики соняшнику (0,13 к. од. і 19 г/кг перетравного протеїну). їх подріб­нюють і дають у суміші з іншими кормами.

Контрольні запитання

10.Що таке сіно?

11.Які розрізняють види сіна?

12.Які норми згодовування сіна тваринам різних видів?

13.Що таке солома?

14.Що таке полова?

15.Що таке трав'яне борошно (січка)?

16.Який хімічний склад цих кормів?

17.Яка їх поживність?

18.Які є способи підготовки соломи до згодовування ?