Молока і продукти його переробки

Молоко. Незбиране молоко є природним незамінним кормом для молодняку тварин у перший період їхнього життя. Воно містить усі потрібні для росту й розвитку поживні речовини. Поживність 1 кг незбираного молока становить 0,30-0,35 к. од. У ньому 3,3% білка, 3,7% жиру, 4,8% молочного цукру і 0,8% золи. В молоці с всі вітаміни, макро- іі мікроелементи та інші необхідні для організму речовини. За якістю та ступенем засвоюваності протеїн молока переважає протеїни інших кормів тваринного походження.

Склад молока в однієї й тієї самої тварини змінюється протягом лактаційного періоду. В перші дні після отелення молочною залозою продукується молозиво. Воно відрізняється від молока вищим вмістом сухої речовини, має жовтуватий колір, своєрідний запах, солоне на смак. При нагріванні зсідається. Порівняно з молоком у молозиві більше білків, особливо глобулінів, мінеральних речовин і вітамінів.

При переробці молока на масло та сири одержують відходи: збиране молоко (знежирене), сколотини, сироватку. Збиране молоко (вміст жиру 0,1-0,2%) одержують після видалення жиру з молока за допомогою сепаратора. У ньому залишається майже весь білок, цукор, мінеральні та інші речовини. Поживність 1 кг такого молока становить 0,13 к. од. і 35 г перетравного протеїну.

Згодовують переважно телятам і свиням у свіжому (свиням і в кислому) вигляді або у вигляді ацидофільного молока, яке викорис­товують із лікувальною та профілактичною метою при шлунково-кишкових захворюваннях. Готують його із свіжого пастеризованого і охолодженого до температури 35-40 °С збираного молока, до якого вносять спеціальну закваску, виготовлену з чистої культури ацидо­фільної палички.

До складу замінника незбираного молока для телят входять: сухе збиране молоко - 60-75%, суха молочна сироватка - 10-15, і ідрогенізований жир - 19-20, емульгатор - 2%, вітаміни та мікро­елементи.

Сколотини - це продукт, який залишається після збивання ма­сла з вершків. За поживністю вони близькі до збираного молока, в 1 кг їх — 0,22 к. од. і 34 г перетравного протеїну. Згодовують переважно свиням.

Сироватка- відходи від виробництва сирів. Розрізняють солод­ку (при виготовленні твердих сирів) і кислу (при виготовленні м'яких сирів) сироватку. Вона бідна на білок (0,9 %) і жир (0,37 %), але міс-

тить майже весь молочний цукор (4,6%) і значну кількість мінеральних речовин (0,5%). Поживність 1 кг свіжої сироватки становить 0,13 к. од. і 9 г перетравного протеїну. В свіжому вигляді дають свиням.