Комбікорми

Це однорідні кормові суміші заводського виготовлення, в які входить багато компонентів, підібраних з урахуванням науково обґрунтованих потреб тварин певного виду і віку в поживних речовинах для забезпечення повноцінного живлення.

Деякі корми не містять усіх необхідних поживних речовин для тварин. При їх змішуванні вони взаємно доповнюють один одного окремими елементами поживності й при відповідній комбінації досягається оптимальний рівень енергії, протеїну, амінокислот, міне­ральних речовин та вітамінів для задоволення фізіологічних потреб організму. В такому вигляді максимально використовуються поживні речовини і продуктивність тварин підвищується на 10-15 % і навіть на 25-30 %.

Рецептуру комбікормів розробляють науковці на основі сучасних знань про живлення окремих видів і вікових груп сільськогосподарських тварин та потреби їх у поживних речовинах. Кожному рецепту комбікорму, призначеному для певного виду тварин, присвоюється певний номер.

У межах окремого виду тварин кожному рецепту присвоюється порядковий номер. Вид комбікорму вказується літерами: ПК -повнораціонний комбікорм, К - концентрат, П - премікс. Наприклад, ПК-18 - комбікорм для курок-несучок, 18-й рецепт. Останнім часом для свиней комбікорм позначають літерами СК - свинячий комбікорм.

В Україні виробляють повнораціонні комбікорми, комбікорми-концентрати, білково-вітамінні добавки (БВД), білково-вітамінно-мінеральні добавки (БВМД) і премікси.

Повпораціонні комбікорми збалансовані за всіма поживними речовинами залежно від групи тварин. їх випускають переважно для птиці та свиней.

Комбікормами-коїщеитратами доповнюють основний раціон із грубих і соковитих кормів необхідною кількістю протеїну, міне­ральних речовин, вітамінів. їх виготовляють для великої рогатої худоби, овець, коней, свиней.

БВД і БВМД містять концентровані високопротеїнові корми (макуха, дріжджі, зерно бобових тощо), а також препарати вітамінів, макро- і мікроелементів, антибіотики та інші біостимулятори. їх вводять до складу комбікормів, які виробляють на основі власного фуражного зерна, а також як доповнювані при балансуванні раціонів тварин із грубих, соковитих і зернових кормів безпосередньо у господарствах.

Премікси - це суміш біологічно активних речовин (вітаміни, мікроелементи, амінокислоти, антиоксиданти, фармакологічні пре­парати тощо) з наповнювачами (шрот, дріжджі, висівки). їх вводять до складу комбікормів, білково-вітамінних добавок, замінників незбира­ного молока в кількості 1-2 %. Премікси бувають вітамінні, мінераль­ні, вітамінно-мінеральні та ін.

Комбікорми випускають у розсипному, гранульованому і брике­тованому вигляді. При гранулюванні й брикетуванні зменшується об'єм комбікорму, він стає більш транспортабельним і краще збері­гаються поживні речовини. Розсипний комбікорм у процесі транс­портування самосортується: важчі частини осідають на дно, і корм стає нерівноцінним за вмістом поживних речовин в окремих місцях.

Оцінюють комбікорм за зовнішнім виглядом, кольором, запахом, ступенем помелу зерна, наявністю механічних домішок.

Контрольні запитання

1. Що таке зернові корми?

2. На які групи розподіляються зернові корми?

3. Який хімічний склад зернових?

4. Чим відрізняються злакові зернові корми від бобових?

5. Що таке комбікорми?

б.іікі види комбікормів виготовляє промисловість?