Поняття про потребу і норму годівлі

Продуктивність і стан здоров'я тварин нерозривно пов'язані із процесами, що відбуваються в їх організмі в результаті обміну речо­вин. Тому треба знати при якій кількості речовин, сполук, елементів у раціоні забезпечується підтримання необхідних життєвих функцій організму тварин і одержання від них продукції відповідної якості. Погреба тварин у поживних речовинах є основою для визначення норм годівлі.

Тварини постійно витрачають енергію і поживні речовини на підтримання життєдіяльності і утворення продукції. Тому їх організм потребує безперервно відновлення цих витрат за рахунок поживних речовин, що надходять з кормами, а їх кількісне вираження є нормою годівлі.

Отже, норма годівлі - це кількість енергії і поживних речовин, які забезпечують відповідну продуктивність тварин при збереженні їх здоров'я та нормального відтворення. Годівля, яка відповідає нормам, називається нормованою. Така годівля підвищує коефіцієнт корисної дії кормів, що має важливе значення для економічного використання кормових ресурсів.

Сучасні норми включають достатню кількість показників для організації правильної годівлі, забезпечення різноманітних потреб тварин й одержання від них запланованої продукції.

Годівлю великої рогатої худоби, коней і овець нормують в основному вмістом кормових одиниць, обмінної енергії, сухої речо­вини, сирого і перетравного протеїну, сирої клітковини, крохмалю, цукру, сирого жиру, кухонної солі, кальцію, фосфору, магнію, калію, сірки, заліза, міді, цинку, кобальту, марганцю, йоду, каротину, вітамі­нів Е і Д. Раціони свиней, птиці, крім цих показників, додатково нор­мують за незамінними амінокислотами та водорозчинними вітамінами.

3.17.2. Поняття про раціон і його структуру

На основі норм складають раціони. Раціони можуть бути інди­відуальні та групові. При груповому нормуванні вони складаються на "середню" тварину. Для цього формують однорідні груші тварин, індивідуально-групові раціони складають на групи тварин, враховуючи індивідуальні особливості кожної тварини.

****

Раціон - набір і кількість кормів, що спожила тварина за певний проміжок часу (добу, місяць, сезон, рік). Якщо раціон повністю і всебічно задовольняє потреби тварин у поживних речовин, його називають збалансованим, а годівлю — повноцінною. Відхилення між вмістом поживних речовин у раціоні і нормою за основними показниками (корм, од., перетравний протеїн) не повинні перевищу­вати 5%. Структура раціону - це співвідношення окремих груп кормів у ньому за вмістом енергії, виражена у відсотках до загальної його поживності.