Народногосподарське значення бджільництва

Бджільництво - галузь сільського господарства, завданням якої є розведення і утримання бджолиних сімей з метою одержання від них меду і воску, а також використання бджіл для запилення сільсь­когосподарських рослин.

Бджільництво - галузь, яка забезпечує людей медом, цінним лікувальним продуктом, а також бджолиною отрутою, маточним моло­ком, прополісом.

ОСНОВНИМ Продуктом, <>&@ра<-утаю№м> яія &ЯЖШ> Є -МЄД, ВдЖОЛИ

виробляють мед з солодкої цукристої рідини (нектару), яку вони зби­рають з квіток рослин. За час цвітіння рослин бджоли збирають нектар і виробляють з нього меду значно більше, ніж потрібно їм для годівлі протягом року. Ці лишки меду відбирають з вуликів.

Бджолиний мед складається головним чином з виноградного цукру (глюкози) та плодового цукру (фруктози), які легко засвоюються організмом людини. Крім того, мед містить в собі тростинний цукор, декстрини, азотисті речовини, ферменти (інвертазу, амілазу, ліпазу, діастазу, каталазу та деякі інші), які відіграють надзвичайно важливу роль в обміні речовин. В меді є також вітаміни, органічні кислоти та різні мінеральні речовини, до складу яких входять кальцій, натрій, калій, магній, залізо, марганець, мідь, фосфор, кобальт та деякі інші елементи, необхідні для організму людини.

Отже, мед, зважаючії на свій склад, належить до найбільш цінних продуктів харчування. Крім того, мед має також важливі лікувальні

властивості. Багатьма дослідниками встановлено, що мед надзвичайно добре діє на людей з різними захворюваннями шлунково-кишкового тракту, нервової і судинно-серцевої системи. Особливо благотворно впливає мед на організм дітей. У дітей, які споживають мед, значно збільшуєгься вміст гемоглобіну в крові, помітно збільшується вага і підвищується опірність організму проти різних захворювань.

Мед має бактерицидні властивості, які полягають в ного здатності знищувати багато хвороботворних (патогенних) мікро­організмів, шо потрапили в організм людини.

Цінні харчувальні і лікувальні властивості меду тісно пов'язані з ботанічним складом рослин, що дають бджолам нектар. Чим різноманітніша медоносна рослинність і чим більше серед цієї рослинності є лікувальних трав, тим вищі якість і лікувальні властивості меду.

Крім меду, від бджіл одержують віск, який виробляється в організмі бджоли спеціальними (восковими) залозами. Віск - складна хімічна речовина, яка складається з вільних жирних кислот, насичених вуглеводнів і складних ефірів. Він є цінною сировиною для фармацев­тичного виробництва, парфумерної, деревообробної, паперової, лакофарбової, шкіряної і ряду інших галузей промисловості. Зокрема, на потреби промисловості витрачається близько 30% всього воску, а решта його (70%) переробляється у вощину, яку використовую!ь у бджільництві для відбудування нових стільників. Від бджіл можна ще одержувати бджолину отруту і маточне молочко (виробляється бджолами для годівлі личинок бджолиних маток); цю отруту і молочко застосовують також для лікування людей при деяких захворюваннях.

Значення бджільництва як галузі сільського господарства. В Україні нараховується до 4 млн. бджолосімей, що становить понад 8 відсотків наявної кількості у світі. Щорічне виробництво меду в світі становить близько 480 тис. тонн. Україна виробляє щороку 60 тис. т. меду, Польща -- 25 тис. т, Німеччина - 20 тис. тонн.

Бджільництво протягом сотень років було рентабельною га­луззю господарювання.

Кращі господарства, фермери і окремі пасічники, застосовуючи утримання бджіл у багатокорпусних вуликах, метод кочування вули­ків, систематичну і своєчасну заміну маток, отримують по 50-60 кг меду від кожної бджолосім'ї.

В областях з інтенсивним землеробством та садівництвом бджоли потрібні для запилення багатьох культур: гречки, соняшнику,

багаторічних трав (люцерни, конюшини), овочевих, кормових і чех нічних культур та садів.

Ягідні культури - смородина, малина, суниця та інші - можуть давати високі врожаї лише за наявності поблизу них бджіл.