Роль бджіл у підвищенні врожайності сільськогосподарських культур

У нашій країні налічується понад 1.00 видів сільськогоспо­дарських культур, які потребують перехресного запилення комахами. До числа найважливіших комахозапидюваних (ентомофільних) рослин належать: гречка, соняшник, бавовник, гірчиця, ріпак, коріандр, конюшина, еспарцет, люцерна, буркун, яблуня, груша, слива, вишня, кавун, огірки.

У зв'язку з різким збільшенням площ під комахозанилюваними сільськогосподарськими культурами і зменшенням числа диких комах, використання бджіл для запилення таких культур з метою підвищення їх врожайності має надзвичайно важливе значення. Запилення бджолами, наприклад, всіх площ бавовнику може дати додатково країні до 8 млн. ц високоякісної бавовни-сирцю за рік. Щоб одержати стільки бавовни, треба збільшити посівні площі під бавовником на 400 тис. га.

Встановлено, що в районах, в яких є великі площі садів, посівів гречки, соняшника, бавовнику та інших культур, запилюваних бджолами, доходи господарств від прибавки врожаїв внаслідок запилення бджолами зазначених культур у кілька разів перевищують вартість меду й воску, одержуваних від бджіл.

Таким чином, бджолозапилення сільськогосподарських куль­тур - це дуже важливий елемент агротехніки, в результаті якого господарства одержують додатково велику кількість зерна, насіння і фруктів. Отже, бджільництво не можна розглядати як галузь, що виробляє тільки мед та віск. Ця галузь якнайтісніше пов'язана з рільництвом, садівництвом і овочівництвом.