Контрольні запитання

1. Як проводиться підготовка бджолиних сімей до зимівлі?

2. Що таке двоматочне утримання бджолиних сімей?

4.6. ОРГАНІЗАЦІЯ БДЖІЛЬНИЦЬКОГОГОСПОДАРСТВА

Пасіка - земельна ділянка, на якій розміщують вулики з бджо­лами разом з будівлями з необхідним обладнанням та інвентарем. Якщо и господарстві кілька пасік (бджільницька ферма), то на одній із них улаштовують центральнубазу, де зосереджують основні техноло­гічні процеси - переробку воскової сировини, зберігання продукції й матеріалів для виготовлення та ремонту вуликів тощо. З усієї пасічної території відокремлюють майданчик для вуликів (точок). Він має добре прогріватися сонцем, бути захищеним від вітрів.

4.6.1. Визначення розміру пасіки

Визначаючи розмір пасіки, орієнтуються на потреби госпо­дарства у бджолах для запилення вирощуваних ентомофільних (комахозапилювашіх) сільськогосподарських культур та із можливо­стей кормової бази бджільництва. Насамперед потрібно знати, розмір площ, зайнятих комахозапилюваними культурами, погрібну кількість бджолосімей для запилення І га посіву, строки і тривалість цвітіння культур. Дані про строк і тривалість цвітіння багаторічних культур (еспарцету, конюшини, люцерни, плодових дерев, ягідників та ін.) орієнтовно визначають за спостереженням в минулі роки.

Початок цвітіння однорічних культур залежить від строків їх посіву. Якщо строки цвітіння культур, висіяних у господарстві, не збігаються, то розмір пасіки визначають за найбільшим числом бджолосімей, потрібних для запилення якої-небудь культури. Припустимо, що господарству потрібно для запилення 100 га саду 250 сімей, для запилення 800 га соняшника - 800 сімей (зазначені рослини цвітуть в різні строки). Отже, в даному випадку потрібно буде 800 бджолосімей, яких цілком досить для організації великої бджолоферми.

Якщо одночасно цвітуть дві і більше культури, то розмір пасік для їх запилення визначають за графіком, складеним для цього. Для прикладу візьмемо сільськогосподарські культури з такими (приблизними) строками цвітіння (табл. 4.1).

Таблиця 4.1 Погреба в бдждолосім'ях для запилення залежно від строків цвітіння культур

 

      Потрібно
Культура Площа (та) Строки цвітіння бджолосімей для запилення
Плодоносний сад 2ОЛ/-30Л/
Еспарцет 25/У - 20/УІ
Коріандр 10/УІ-5/УИ
Соняшник 8/VII- 10/УШ

При побудові графіка на горизонтальній лінії відкладають числа й місяці, а на вертикальній - число бджолосімей, потрібних для запилення (рис. 4.7).

Цей графік показує, що для запилення різних культур у різні строки потрібна така кількість бджолосімей:

плодових культур.............................. з 20 по 25 травня 100 сімей

плодових культур і еспарцету....... з 25 по 30 травня 340 „

еспарцету...................................... ....... з 30 травня по 10 червня 240 „

еспарцету і коріандру................... з 10 по 20 червня 360 ,,

коріандру............................ з 20 червня по 5 липня 120 „

соняшника....................................... з 8 липня по 10 серпня 300 „

Звідси можна зробити такі висновки:

• для повного запилення всіх сільськогосподарських культур, вирощуваних в господарстві, треба мати 360 бджолиних сімей;

• частина бджолосімей під час цвітіння плодових дерев, еспарцету (з 30 травня по 10 червня) і коріандру (з 20 червня по 5 липня) може бути вивезена на взяток до інших медоносів;

• до цвітіння садів і після 10 серпня від запилювальної роботи в господарстві вільні всі бджолині сім'ї. Вони можуть бути використані на збиранні меду з ранньовесняних і иізньолітніх рослин (вербові, післяжнивні посіви, плавні та ін).

 

 

10 20 30 10 20 ЗО 10 20 ЗО 10 20 Травень Червень Липень Серпень