Тиші вуликів

Вулик - це житло бджіл, збудоване людиною, основне обладнання пасіки. Він має велике значення для розвитку бджолиних сімей та їх продуктивної діяльності. У ньому проходить життя бджіл протягом усього року: тут виводяться молоді бджоли, в період розвитку яких потрібна висока температура (34-35°), і бджолосім'ї ховаються від дощу та весняно-осіннього холоду. Вулик є також складським приміщенням для збереження принесеного бджолами корму. У вуликах же перевозять бджолині сім'ї до масивів медоносних рослин для їх запилення і збирання меду. До вуликів ставлять такі основні вимоги:

• надійний захист бджіл від несприятливих умов погоди (холоду, вітру, дощу та ін.);

• можливість Легко змінювати внутрішній об'єм залежно від потреб;

• легкість, придатність до кочування і зручність для роботи пасічника;

• взаємозамінність однойменних частин (даху, корпусу, дна та ін.)

Вулики рекомендується виготовляти з несмолистої сосни, смереки, ялини, кедра, лини, верби та інших м'яких порід. Дошки повинні бути сухі (вологість не вище 16 %), без тріщин, гнилі і великої кількості сучків. Сучки рожеві, такі, що випадають, ослаблені, крихкі, тютюнові і чорні смоляніне допускаються.

Тепер найбільше поширені такі типи вуликів: однокорнусний дванадцятирамковий, двокорпусний, лежак на 20 рамок, двостінні на 14 і 16 рамок. У цих вуликах гніздові рамки мають зовнішні розміри 435x300 мм, а магазинні - 435x145 мм. У багатьох районах бджіл утримують у багатокорпусних вуликах з гніздовою рамкою розміром 435x230 мм.

Однокорнусний дванадцятирамковий вуликскладається з одного одностайного корпусу, магазина, дна і даху. В корпус вміщується 12 гніздових рамок і дві роздільні дошки (діафрагми), а в магазин - 10 рамок.

Двокорпусний вуликскладається з дна, двох корпусів однакового розміру і даху. Він вміщує 24 рамки (ио 12 в кожному корпусі). У місцях з бурхливим взятком до двокорпусних вуликів виготовляють ще і по магазинній надставці. Замість суцільних других корпусів у ряді випадків виготовляють по дві магазинні надставки: їх

можна використати і як другий корпус (дві разом), і як надставки для магазинних рамок.

Дах плоский, зверху покритий від дошу листовим залізом або толем, товщина стінок і щитка даху - 15 мм. Спереду і ззаду в стінках даху зроблено вентиляційні отвори, прикриті зсередини металевою сіткою, що дає можливість перевозити бджолині сім'ї у вуликах, не знімаючи з них дахів. Коли немає погреби у вентиляції гнізда, зазначені отвори закривають вентиляційними клапанами. Нижній льоток зроблено на всю довжину стінки вулика, висота його 15 мм. У верхній частині корпусу є круглий льоток діаметром 25 мм. Прилітна дошка прикріплена до дна вулика металевими накладками. На час перевезення вуликів з бджолами прилітні дошки притискують до передніх стінок і прикріплюють вертушками.

Двокорпусний вулик має великі переваги перед однокорпусним дванадцятирамковим вуликом. Але він незручний під час кочування з бджолами і вимагає великих затрат фізичної праці при встановленні і зніманні важких других корпусів. Тому на расіці з двокорпусними вуликами пасічникові потрібний помічник.

ШЯВЯЯШЯЯЩ

Вулик-лежак на 20рамок (рис. 4,10). Вулик складається з незнімного дна. довгастого корпусу, магазинної надставки і плоского даху. Внутрішні розміри корпусу такі (в мм): довжина - 810, ширина -450, висота - 400. Стінки корпусу трохи виступають над гніздом, утво­рюючи бортики, які бувають потрібні для укладання утеплюючого матеріалу і захисту гнізд від вітру під час огляду бджолиної сім'ї. Магазинна надставка за довжиною й шириною відповідає розмірові корпусу; висота її - 95 мм. Товщина передньої і задньої стінок - 40 мм, бокових стінок - 30 мм, дна - 35 мм. У вулику є два нижніх і два верхніх льотки. Висота нижніх льотків - 12 мм. Верхні льотки круглі, діаметром 25 мм.

 

Дахи, пристосування для вентиляції і прилітні дошки у вуликах-лежаках зроблені гак само, як і в двокорпусних вуликах нової конструкції.

Вулики-лежаки найзручніші в порівнянні з іншими типами вуликів для утримання нуклеусів з запасними матками і використання маток-помічниць.

Чотирнадцятирамковий вуликскладається з одного корпусу, в якому розміщується 14 рамок, і двох магазинних надставок (по 12 рамок), які можуть бути використані і як другий корпус.

Внутрішні розміри корпусу такі (в мм): довжина - 525, ширина -450, висота - 430; розміри магазинної надставки відповідно - 490, 450 і 155. Передню і задню стінки корпусу роблять подвійними з дощок товщиною: внутрішня - 25 мм, зовнішня - 15 мм. Простір між подвій­ними стінками, розміром в 27,5 мм, щільно набивають сухим утеплюючим матеріалом (костриця, мох, клоччя, тирса). Бокові стінки одинарні, товщина їх 30 мм. Товщина передньої і задньої стінок магазинної надставки - 25 мм, а бокових - 20 мм. Стінки корпусу, що виступають зовні над гніздом, стикаючись з обв'язкою даху, утворюють немовби другу стінку магазина.

Дах може бути двосхилий і плоский, дно незнімне, товщиною 40 мм. Нижній льоток має розмір 220х 10 мм.

Шістнадцятирамковий вуликмає один магазин, який так само, як і корпус вулика, вміщує 16 рамок. Всі чотири стінки вулика подвійні; міжстінний простір дорівнює 25 мм. Товщина внутрішніх стінок корпусу - 20 мм, зовнішніх - 15 мм. Дно роблять з дощок товщиною 40 мм. Дах двосхилий. Довжина корпусу (зсередини) -600 мм, ширина - 450 мм; такі ж розміри імає і магазинна надставка. Цей вулик, як і чотирнадцятирамковий, поширений в бджолиних господарствах Сибіру, Уралу та деяких інших районів, в яких особливо холодна весна й осінь.

Багатокорпусний вулик(рис. 4.11) складається з трьох корпусів однакового розміру, підкришника, даху і дна. Кожний корпус вмішує по 10 рамок. У районах з багатим медозбором цей вулик може складатися з чотирьох і більше корпусів.

Внутрішні розміри корпусу 450*375 мм, а висота 240 мм. Стінки і дно (знімне) виготовляють з дощок товщиною 45 мм. У верхній ча­стині кожного корпусу є по одному круглому льотку діаметром 25 мм. Розміри нижнього льотка - 220x10 мм. Підкришник роблять з дощок товщиною 20 мм; внутрішні розміри його (в мм): довжина - 540, ширина- 500, висота - 80. Дах вулика плоский.

Як показує досвід Науково-дослідного інституту бджільництва, при утримуванні бджіл в цих вуликах продуктивність праці зростає більш як на 30% в порівнянні з утримуванням бджіл у двокорпусних вуликах. У багатокорпусного вулика корпуси легші в порівнянні із іншими вуликами. Об'єм гнізд в ньому збільшується не способом встановлення окремих рамок, а відразу цілих корпусів. На зиму бджолині сім'ї в багатокорпусних вуликах звичайно залишають в двох корпусах, один з яких (верхній) є кормовим.