УПОРЯДКУВАННЯ САДИБИ ПАСІКИ 4,7.1. Зимівники

У більшості районів країни бджіл на зиму ставлять в спеціальні приміщення, так звані зимівники (омшаники). Тільки в деяких більш південних районах бджоли цілий рік перебувають на волі. Всередині зимівника протягом всієї зими повинні зберігатися стала температура в межах від 0 до 4° і відносна вологість повітря в межах 75-85%. Сирі приміщення для зимівлі бджіл вважаються зовсім непридатними. Надзвичайно важливе значення для бджіл у зимівнику має регулярна зміна зіпсованого повітря свіжим, що забезпечується вентиляцією, яка повинна добре працювати. Найкраще працює система вентиляції, яка складається з припливних і витяжних труб. Припливна труба починається в тамбурі і проходить у долівці зимівника, а витяжна труба починається від стелі і виходить назовні через дах. Переріз вентиляційних труб беруть з розрахунку 7-Ю см~ на кожну сім'ю бджіл.

Враховуючи особливості кліматичних умов різних зон, зимівники будують в основному заглиблені в землю на різну глибину, залежно від місцевих умов, і надземні, які повністю розташовані над поверхнею землі.

У Сибіру, на Півночі та в інших районах з тривалими холодними зимами найбільш поширені підземні і напівпідземні зимівники. При виборі типу зимівника вирішальне значення має рівень залягання ґрунтових вод (від підстилаючого шару долівки ґрунтові води повинні бути в глинистих ґрунтах і суглинках не ближче 2 м і в супіску та піщаних ґрунтах - 1 м). Підземний зимівник майже на всю висоту стін заглиблений в землю. Якщо ж ґрунтові води стоять ближче до поверхні землі, то стіни зимівника заглиблюють частково; такі зимівники називають напівпідземними. В районах з більш теплими і короткими зимами здебільшого будують надземні зимівники.

Для зимівника на території пасічної садиби треба вибрати найбільш підвищене місце, яке захищене від пануючих холодних вітрів. Для відведення дощової води навколо кожного зимівника роблять канаву.

Зимівники будують звичайно на і 00, 200, 300 і більше бджолиних сімей.

Фундамент і стіни зимівника споруджують із цегли, бутового каменю або бутобетону (бутобетон застосовують тільки для

підземного зимівника). Стіни з цегли повинні бути товщиною 770 мм, з бутового каменю - 800 мм, а з бутобетону - 700 мм. В підземному застосовують гідроізоляцію стін (шар м'якої глини товщиною 200 мм); в напівпідземному зимівнику стіни два рази обмазують гарячим біту­мом. Для того щоб зберегти в напівпідземному зимівнику нормальну температуру, до його стін насипають товстий шар землі. Долівку в зимівнику роблять з ущільненого шару глини товщиною 100 мм і насипаного поверх глини шару просіяного піску такої ж товщини. У тамбурі долівку вистилають цеглою (плазом по шару піску).

Нові зимівники на відміну від зимівників старих типів не мають стелі. Несучими конструкціями покриття є дерев'яні крокви, поверх яких укладають жердини, промазані 20-міліметровим шаром глини. Для термоізоляції використовують комишит ручного пресування або соломіт. Шар утеплюючого матеріалу в районах, де температура зимою знижується, повинен бути такої товщини: до - 20° - 150 мм, до - 30° - 300 мм і до - 40° - 500 мм. Потім укладають шар глини (70 мм), шар піску (50 мм протії гризунів), шар сухої землі (100 мм) і шар дерну (50 мм).

Внутрішні розміри зимівників такі: довжина - 7,9 м, ширина -4,4 м. На одну бджолосім'ю припадає 0,71 м об'єму приміщення.

У зимівнику ставлять чотири ряди стелажів: по одному ряду вздовж стін і два ряди в центрі. Крайні стелажі двох'ярусні, центральні -трьох'ярусні. Розміри стелажів взято з розрахунку встановлення на них одностінних дванадцятирамкових вуликів з дахами.

4.7.2. Пасічні будиночки

На кожній постійній пасічній садибі повинен бути пасічний будиночок з окремими приміщеннями: для виконання різних пасічних і столярних робіт; для зберігання стільників, меду та інших різних матеріалів. На пасіках, віддалених від населених пунктів, для па­січників та інших працівників будують окремо на території пасіки або рядом з нею жилі приміщення.

Крім того, потрібно мати навіс, де ставлять порожні вулики та інше майно.

Для кочових пасік будиночок складається з жилого приміщення і майстерні, що мають самостійні виходи.

Деталі будиночка (стіни, підлога, покрівля) виготовляють з щитів. Такий будиночок можна скластипротягом двох годин. Щитискріпляють один з одним болтами. Розмір окремих щитів відповідне габаритам кузова автомобіля.

Щити для підлоги виготовляють з чистих дощок товщиною 37 мм, обшивку стін - з 20-міліметрових дощок; на опалубку покрівлі використовують дошки товщиною також 20 мм.