Нвентар, який застосовується при виробництвімеду і воску

Ножі пасічні(рис. 4.17) призначені для розпечатування медових стільників, тобто для того, щоб зрізати кришки із запечатаного стільника. Випускають ножі трьох типів. Леза їх виготовлені з нержавіючої сталі. їх довжина коливається від 200 до 250 мм, товщина - від 1,2 до 1,5 мм. Ріжучі кромки ножів заточені з нижньої сторони, що значно полегшує роботу бджолярів по розпечатуванню стільників.

Рис. 4.17. Ножі для розпечатування стільників:

А - паровий; Б - електричний; В - віброніж

Ніж паровий складається з леза, дерев'яної ручки, парового бака на 5 л і гумових трубок. До леза ножа припаяний штампований паропровід. Одна гумова трубка завдовжки 2 м сполучає лезо ножа з паровим баком, інша завдовжки 1 м служить для відведення конденсату. Віброніж для розпечатування стільників застосовують на

великих пасіках і бджільницьких фермах, де одночасно розпечатують велику кількість стільників. У комплект віброножа входять ніж, бак паровий, електродвигун і гумова трубка.

Рубанок для розпечатуванім стільників складається з кронштейна, ножа, двох гумових трубок і дерев'яної ручки. Ріжучий елемент рубанка може обігріватися від будь-якого пароутворювача з робочим тиском пари не вище 0,3 кг/см3. За 1 год рубанком можна розпечатати до 70 стільників.

Стіл для розпечатування стільників пасічними ножами складається із зварного бака з нержавіючої сталі, двох касет з сітчастим дном і зливного крана. Встановлюють його з ухилом у бік зливного патрубка. Для фіксації рамок при розпечатуванні стільників на столі є дві поперечини із закріпленими на них голками. У кожну з касет встановлюється 15 стільників. Працює за столом дві людини.

Медогонки (рис. 4.18) призначені для витягання меду із стільників. Випускають медогонки декшькох видів, що вміщають від З до 50 рамок і розраховані на бджолоферми і пасіки різних розмірів.

Рис. 4.18. Медогонки:

А - універсальна електрифікована, Б - хордиальна трирамкова (ручна)

Фільтрдля меду. Застосовують для очищення меду, що надходить з медогонки, від шматочків стільників, воскових кришок, трупів бджіл і інших домішок, що потрапляють в мед під час витягання його із стільників.

Фільтр складається з двох секцій, щільно вставлених одна в іншу. Осередки сітки верхньої секції 2-міліметрові, нижні - трохи

більше 1 мм. До фільтра прикріплена рама, що висувається; вона виконує роль ручок і утримує секції на міст.

Медовідстійник призначений для ретельнішого очищення меду на пасіках від сторонніх домішок. Медовідстійники можна робити з нержавіючої сталі, липи, кедра, буку. При використанні для цього листової сталі відстійники повинні бути луджені всередині.

Найбільший ефект дають двостінні відстійники, в міжстіночному просторі яких циркулює тепла вода. Механічні домішки осідають на дно, а очищений мед випускають через кран, що знаходиться вище за дно на 50 мм.

Місткостідля зберіганнямеду виготовляють з неіржавіючоїсталі (місткості, що виготовляються, з листового алюмінію, можна вико­ристовувати тільки для транспортування). Місткість бака - 50 кг меду (36 л).

Універсальна парова воскотонкапризначена для переробки стільників, що знаходяться в рамках, а також вирізаної з рамок суші і будь-якої іншої воскової сировини.

Малогабаритну парову воскотопкузастосовують для переробки воскової сировини на невеликих пасіках. Виготовляють воскотопку з алюмінієвого листа. Міжстінний простір розрахований на 7,5 л води. У касету входить приблизно 3 кг воскової сировини. Час переробки цієї кількості - 45-60 хв.

Рис. 4.19. Сонячна воскотонка

Сонячну воскотопкувикористовують для перетоплювання світлої воскової сировини під дією сонячних променів. Корпус воскотопки може бути металевим або дерев'яним, закривається він кришкою з подвійним склом. У корпусі встановлюється лоток, покритий металевою сіткою, для розміщення воскової сировини і посудина, в яку стікає витоплений з сировини віск (рис. 4.19).