КОРМИ І ГОДІВЛЯ БДЖІЛ

4.9.1. Основні корми для медоноснихбджіл

Основними кормами для бджіл здебільшого є сільськогосподар­ські культури та ті, що ростуть на природних угіддях, з яких бджоли збирають нектар і пилок. Але останнім часом кормова база бджільниц­тва багато в чому змінилася і складається з культурної рослинності, в основному з польових, плодових, ягідних, овочевих культур.

Особливо цінною для бджільництва є різноманітність медонос­них угідь; наявність лісів, садів, лук, полів, на яких ростуть медоносні рослини.

Кормибджіл. Складовими частинами їжі бджіл є вуглеводи, білки, вода, жири і в невеликій кількості мінеральні солі та вітаміни. В природному кормі бджіл - меді й перзі - є всі необхідні складові частини. В мед бджоли перетворюють нектар, який вони збирають з квіток медоносних рослин. З принесеного в вулик і складеного в комірки стільників нектару бджоли видаляють зайву воду, переносячи ного з однієї комірки в іншу. При перенесенні нектар змішується з слиною бджіл, в якій містяться ферменти інвертаза і амілаза. Під впливом інвертази тростинний цукор нектару перетворюється в більш прості цукри - плодовий і виноградний, які легко засвоюються організмом.

Перга - основне джерело білка і жиру для бджіл. У ній міститься близько 20% білка, 20% вуглеводів, 3,5 % мінеральних солей і від 4 до 15 % жиру. Кращою для живлення бджіл під час весняного похолодання є перга, в якій міститься більше жиру.

Найважливішими сільськогосподарськими медоносами є наступ­ні культури.