Кормові культури

Конюшини - цінна кормова культура. Найбільше значення для тваринництва має червона, рожева і біла конюшина. Всі вони багаторічні рослини. Червона конюшина - це культура лукопасо­вищних сівозмін, а рожева і біла більш поширені на луках. Особливо велике значення як кормова культура мас червона конюшина.

Всі види конюшини - медоносні, але цінність їх для бджіль­ництва неоднакова. Якщо 1 га білої конюшини дає бджолам 100 кг меду, а 1 га рожевої когіюшини - 120 кг, то з 1 га одноукісної червоної конюшини бджоли збирають тільки 6 кг меду.

Червона конюшина цвіте в червні - липні, рожева - з червня по серпень включно. Рожева конюшина особливо цінна в умовах надмірного зволоження, а біла - на пасовищах. Мед з конюшини ароматний, світлий, смакова якість його висока.

Рожеву і білу конюшини добре відвідують бджоли. Для запилення цих рослин потрібно не менше однієї бджолосім'ї на 1 га насінників. На 1 га посівів червоної конюшини потрібно не менше як 2-3 бджолосім'ї, тому що бджоли відвідують її дуже погано.

У результаті використання бджіл па запиленні конюшини урожай насіння підвищується на 40-75%.

Еспарцетпосівний - багаторічна бобова рослина, цінна кормова культура. У польових сівозмінах використовується як одноукісна парозаймаюча культура, а в кормових сівозмінах висівається в суміші з іншими рослинами.

Цвіте еспарцет в кінці травня - на початку червня протягни 15-20 днів. Гектар посівів цієї культури дає до 120 кг меду, який відзначається приємним смаком.

Урожайність насіння еспарцету від бджолозапилення підвищу­ється на 60%. На І га насінників цієї культури потрібно підвозити 3-4 бджолосім'ї.

Бурку»- цінна кормова і медоносна рослина. Для тваринництва найбільш цінним є білий дворічний буркун.

Буркун - надзвичайно гарний медонос: зазначені вище види буркуна цвітуть тривалий час (з липня до осені) і дають з 1 та в середньому по 200 кг меду.

Більшу цінність для бджільництва становить білий однорічний буркун (медопродуктивність його досягає 500 кг з 1га).

Мед з буркуна білого кольору, дуже ароматний; смакова якість його висока.

Люцерна- багаторічна бобова рослина. Найбільш цінною в кормовому відношенні є посівна або синя люцерна. Вона і гарний медонос (медопродуктивність при поливанні - до 270 кг, без поли­вання- 25-50 кг з 1 га).

Тільки що відкачаний мед має прозорий або янтарно-золотистий відтінок.

Фацелія(рис. 4.21). Однорічна медоносна рослина. З І га її посівів бджоли можуть зібрати в середній смузі до 150 кг меду, а в центральних областях і на півдні - в 2-3 рази більше. Медопродук­тивність післяжнивної фацелії - близько 120 кг з 1 га. Зацвітає вона приблизно через 50 днів після посіву. Цвіте 35-40 днів.

За даними науково-дослідного інституту бджільництва (Г.В. Ко-пелькісвський), фацелію краще висівати широкорядним способом з віддаллю між рядами 45-60 см (на І га потрібно 6-8 кг насіння). Глибина загортання насіння не більше 2-3 см.

За вегетаційніїй період провадять 2-3-разовий обробіток між­рядь. Для підвищення медоиродуктивності добре внести з розрахунку на 1 га 2 ц суперфосфату, 0,5-0,7 ц калійної солі і стільки ж аміачної селітри. Збирання фацелії починають тоді, як на рослинах побуріє "/і бобиків.

Очистка насіння пов'язана з великими труднощами, тому посіви

треба старанно прополювати від бур'янів.

*

 

Медоноси цієї групи дають бджолам взяток в період весняного нарощування сімей. Найкращі результати при цьому бувають, коли плодові насадження поєднуються в господарстві з ягідниками, які дають тривалий весняний взяток.

До культур цієї групи належать: яблуня, груша, черешня, вишня, слива, малина, аґрус, смородина, ожина, суниці, полуниці, апельсин, айва, мигдаль, абрикос, персик, лимон, мандарин, хурма, маслини та ін. (рис. 4.22). Медопродухтивність садової малини - до 100 кг, аґрусу і смородини — 70-80 кг, вишні і черешні - 30—40 кг, яблуні і груші -20-30 кг, сливи - 20 кг, абрикоса - 25 кг з 1 га. Для запилення біль­шості плодових і ягідних культур погрібно не менше 2-2,5 бджоло­сімей на 1 га насадження, для запилення дрібноплідних сортів аґрусу і смородини - не менше 3-3,5 бджолосімей. У період цвітіння плодових