Післяукісніта післяжнивні посіви нектароносів

Велике значення в поліпшенні кормової бази для бджільництва мають післяжнивні та післяукісні посіви медоносів, які мають короткий період вегетації до цвітіння. Це гречка, гірчиця, фацелія, чина посівна тощо. Післяжнивні культури висівають у липні в польових сівозмінах після збирання озимого ріпака, ранніх зернових, а післяукісні - в травні - червні в кормових сівозмінах після скошування на зелений корм озимих, вико-вівса та ін.

Післяжнивні та післяукісні посіви, що зацвітають у серпні -вересні дають медозбір для бджіл у пізньолітній період. Крім того, з цих посівів одержують ідодаткову продукцію: зерно або корм для худоби чи зелене добриво.

Успіх у використанні післяукісних і особливо післяжнивних посівів гречки залежить в основному від прийомів агротехніки і дотримання оптимальних строків проведення всіх сільськогосподар­ських робіт.

Поля під ці посіви повинні бути чисті від бур'янів. Підготовляти грунт слід зразу ж після збирання попередника, щоб запобігти висиханню грунту, оскільки успіх вирощування гречки в таких посівах значно залежить від наявності вологи.

Серед інших медоносів за своїми біологічними особливостями найбільш придатна для посіву після скошування ранніх озимих на зерно гірчиця біла. В господарстві її можна використовувати як кормову і сидеральну культуру. До і на початку цвітіння гірчицю білу добре поїдають велика рогата худоба, вівці. Цвіте протягом місяця. Квітки приваблюють бджіл своїми розмірами, запахом і забарвленням, особливо вранці, коли виділяється багато пилку й нектару. Ця культура продукує нектар і при високій температурі та низькій вологості. Добре витримує, перші осінні приморозки до -4 °С. Лише

при зниженні температури до -7°С гірчицю слід приорювати на зелене добриво.

Післяукісну фацелію треба висівати не пізніше другої декади червня, тому що вона пізно цвіте. Посіви її дають з І га до 150 ц зеленої маси і 80-90 кг меду, сприяють нарощуванню сили сімей на зиму та удобрюють грунт органічною масою.

Літні посіви є підтримуючим медозбором для бджіл у період, коли в інших медоносів він майже відсутній. Вони сприяють поповненню запасів кормів у вуликах і нарощуванню молодих бджіл на зиму.