Виведення маток, робочих бджіл, трутнів

Бджолина сім'я інтенсивно розвивається і виявляє високу продуктивність за умов наявності матки, яка має високу яйценосність, а її потомство характеризується бажаною в господарському відно­шенні спадковістю. Тому фахівці в бджолиних сім'ях намагаються утримувати молодих, чистопородних і високопродуктивних маток.

Усі технології, які використовують у процесі виведення маток, грунтуються на тому, що при відбиранні з гнізда матки для відновлення сім'ї як цілісної біологічної одиниці закладають маточники та із запліднених яєць виховують нових самок. Процес виведення матокрозпочинають з появою трутнів у гніздах бджолиних сімей і зацвітанням весняних медоносів. Для цього готують спеціальні рамки з планками, на яких закріплюють штучні мисочки, куди переносять молодих личинок, відібраних з бджолиних комірок. Таку рамку встановлюють у центрі гнізда сім'ї-виховательки. Бджоли впродовж 12-ти діб виховують з цього розплоду молодих неплідних маток. За одну-дві доби до виходу маток маточники ізолюють у кліточки. Неплідних маток підсаджують у сім'ї, де вони після спаровування з трутнями починають відкладати яйця.

Виведення робочих бджіл. Запліднені яйця, тільки що відкладені маткою в бджолині комірки, приклеєні нижнім кінцем перпендикулярно до дна. Потім, у процесі розвитку зародків, яйця поступово нахиляються; під кінець третьої доби вони лежать на денцях комірок. За положенням яєць у комірках можна визначати дату відкладання їх маткою. Під кінець третьої доби бджоли-годувальниці добавляють до яйця краплинку молочка, яке виділяється їх залозами. Після цього оболонка яйця пом'якшується і з нього вилуплюється маленька личинка.

Перші три доби личинки робочих бджіл одержують молочко (за своїм складом воно дещо відрізняється від молочка, яким бджоли годують маток і личинок - майбутніх маток). Личинки робочих бджіл швидко ростуть, під кінець третьої доби вага їх збільшується майже в 190 раз. У наступні дні бджоли годують цих личинок сумішшю меду й перги. Через 6 діб личинки виростають настільки, що займають весь об'єм комірок. На цей часвони більше не одержують їжі і бджоли запечатують їх пористими кришечками з воску та домішкою перги. В запечатаній комірці личинка пряде кокон. Перед прядінням кокона личинка очищає свій кишечник, відкладаючи вміст його в куточок комірки.

 

Зазнаючи складних змін, личинка перетворюється в лялечку; органи личинки розпадаються (цей процес називається гістолізом) і розвиваються нові органи майбутньої дорослої комахи. Лялечка спочатку має білий колір, потім вона поступово темніє. Через 12 днів після запечатування комірок з лялечки розвивається доросла молода бджола. Вона прогризає кришечку комірки і виходить з неї на стільник.

Розвиток робочої бджоли від часу відкладання яйця до дорослої комахи триває протягом 21 доби, з них стадії: яйця - 3 доби, личинки у відкритій комірці - 6 діб, личинки і лялечки в запечатаній комірці -■ 12 діб. Яйця і личинки у відкритих комірках називають відкритим розплодом., а лялечки в запечатаних комірках - запечатаним розплодом.

Виведення трутнів. Розвиваються вони, як уже відзначалося, з незапліднених яєць, які матка відкладає в комірки стільника, об'єм яких трохи більший в порівнянні із звичайними бджолиними комірками. Личинки з яєць вилуплюються під кінець третього дня. Бджоли-годувальниці перші три дні годують личинку молочком (склад його відрізняється від молочка, яке одержують личинки маток і робочих бджіл), а потім - сумішшю меду й перги. Стадія личинки у відкритий трутневій комірці триває 6/4 діб, а стадія личинки і лялечки в запечатаній комірці - 14І4 діб. Отже, розвиток трутня відбувається протягом 24 діб.

Трутень помітно більший від робочої бджоли. На вигодовування личинки трутня бджоли витрачають корму в три рази більше, ніж на вигодовування личинки робочої бджоли. Органи трутнів не пристосовані для роботи. У трутнів короткий хоботок, у них немає кошичків для перенесення пилку, немає воскових та інших залоз. У трутнів немає і жала, але вони мають сильні крила і дуже великі складні очі.

Трутні досягають статевої зрілості на 12—14-й день свого життя, а іноді й пізніше (на 20-й день). Спаровуються вони з маткою в повітрі під час польоту, в найбільш теплий час дня. Після осіменіння матки трутень гине, бо частина його статевого органу відривається і залишається у вигляді "шлейфа" в статевій системі матки.

Трутні з'являються в сім'ї бджіл наприкінці весни - на початку літа; їх буває у вуликах по кілька сотень і навіть тисяч. Трутні беруть участь у передачі спадкових якостей потомству, тому пасічники намагаються допускати виведення трутнів тільки у високопродук­тивних сім'ях. Щоб не допустити виведення трутнів в інших сім'ях,

бджолам для відбудування дають рамки, навощені повними листами штучної вощини і вчасно замінюють бджолиних маток (у сім'ях з старими матками звичайно буває більше трутнів, ніж у сім'ях з молодими матками), Хоч трутні і прив'язані до своєї сім'ї (в якій вони вивелися), але нерідко вони залітають і в інші сім'ї. У період взятку бджоли приймають їх безперешкодно. З припиненням медозбору бджоли виганяють трутнів з вуликів і вони гинуть від голоду й холоду. На зиму залишаються трутні лише в сім'ях, в яких немає маток, або в сім'ях з неплідними матками.