Кочівля пасік

З настанням осені кочові пасіки перевозять на стаціонарні точки. Для пасічника настала відповідальна пора підготовки бджолиних сімей до зимівлі. В них ще багато розплоду. Та бджоли знаходять тепер уже мало квіток у полі, на городах. Лише в населених пунктах вони можуть зібрати трохи пилку з декоративних квіткових рослин. Матки відкладають все менше яєць. Життя бджолиної сім'ї поступово затихає.

На пасіках закінчують головну осінню ревізію. Хоч медозбір давно припинився, у бджіл ще залишається загостреним інстинкт заготівлі корму. Старі льотні бджоли настирливо крутяться біля чужих вуликів, намагаючись проникнути в них і поживитись медом. Робота на пасіці в цей час вимагає особливої акуратності.

Огляд сімей краще робити вранці або надвечір, коли бджоли не літають. Не слід залишати на відкритому місці стільники, їх потрібно тримати в переносних ящиках або ж зразу відносити в приміщення. Корм бджолам треба давати лише на ніч.

Переважна більшість пасічників України перевозять пасіки на медозбір та запилення ентомофільних сільськогосподарських культур 2-3 рази за сезон.

• Навесні для нарощування бджіл пасіки підвозять до ранніх пилконосів. У цей період у вуликах менше бджіл і розплоду, ніж влітку, а погода холодніша, тому особливих приготувань до переве­зення їх не потрібно, необхідно лише закріпити гніздові рамки та закрити лотки.

Під час перевезення вентиляційні отвори в дахах вуликів повинні бути повністю відкритими, але затягнуті сіткою, через яку не проходять бджоли. Якщо вулики укомплектовані вентиляційними рамами, то їх вставляють поверх рам, знявши частину стельових дощечок.

При перевезенні сильних сімей і відсутності вентиляційних рам бджіл можна випустити під дах вулика. Для цього необхідно зняти кілька стелин. На час перевезення утеплення знімають.

Якщо вулики багатокорпусні, то на них добавляють один корпус з порожніми стільниками. Підлога, корпус і дах вулика повинні бути міцно скріплені між собою. Найчастіше для перевезення пасік використовують вантажні автомобілі.

Вивозять пасіку на кочівлю ввечері після закінчення льоту бджіл або вранці до початку льоту. В прохолодну погоду пасіку можна перевозити і вдень. Точок для розміщення пасіки слід підготувати завчасно.

Підвозити бджіл на запилення і медозбір необхідно до початку цвітіння рослин. Розміщувати пасіку слід ближче до посівів, у лісосмугах чи на узліссі, а при можливості - в центрі площі посіву з розрахунку по 40-60 бджолиних сімей на точку. Таке розміщення хоч не зовсім зручне для обслуговування, проте сприяє кращому запиленню сільськогосподарських культур і підвищує медопродуктив-ність пасік.

Влітку на точках вулики краще ставити льотками на схід або північний схід: при цьому бджоли раніше вилітають на роботу, а ввечері пізніше закінчують її. Вдень гнізда цих сімей будуть менше перегріватись. Якщо на пасічному точку немає дерев і кущів, ставлять штучні орієнтири.

4.11. 4. Формування бджолиної сім'ї

У кінці весни - на початку літа в сім'ях, які нормально розвиваються, бджолині матки відкладають найбільшу кількість яєць. Кількість бджіл у сім'ї продовжує збільшуватись, а завантаженість їх роботою знижується. Взяток у цей час дуже незначний, а в багатьох місцях його немає. Тому на збиранні нектару та пилку зайнята лише незначна частина бджіл. Наявна в сім'ї кількість личинок не відповідає наявній масі бджіл-годувальниць, які також не знаходять собі роботи. Нагромадження великої кількості не завантажених роботою бджіл сприяє виникненню у них інстинкту роїння, або розмноження.

Але природне роїння бджіл для господарства звичайно невигідне. Готуючись до роїння, бджоли погано працюють: не будують стільники, мало збирають нектару, матки зменшують відкладання яєць. Крім того, при природному роїнні не завжди можна виконати план приросту бджолиних сімей, тому що в одні роки

бджоли дуже рояться, а в інші роки майже зовсім немає роїння. Нові сім'ї треба утворювати від кращих сімей, а рояться дуже часто рядові сім'ї, так що в такому випадку буде вестися добір і розмноження менш продуктивних сімей. Пасічники намагаються утворювати нові сім'ї штучним способом.

Підсилення нуклеусів, що перезимували.Для цього на зиму в нуклеусах залишають деяку кількість запасних маток. Весною в. такі нуклеуси дають по 1-2 рамки з печатним розплодом з інших сімей. Якщо в нуклеусі мало бджіл, то рамки передають з молодими бджолами, що сидять на них.

Організація відводків.У підготовлений пасічником вулик переносять із сильних сімей 2-3 рамки з розплодом і бджолами, що сидять на них. На рамки струшують ще додатково бджіл з 1-2 рамок, а по краях сформованого таким способом гнізда ставлять по рамці з кормом. У кінці дня, коди льотні бджоли повернуться в свої старі вулики, відводкові дають плідну матку. Днів через 10 ставлять ще рамку з розплодом. Так, поступово доводять сімейку до середніх розмірів. У лежках відводки розміщують за перегородкою поруч із основною сім'єю. Коли молоді матки почнуть відкладати яйця, відводки підсилюють розплодом і молодими бджолами, взятими із сильних сімей.

Формування відводків приурочують до періоду одержання молодих маток або маточників. Слід відзначити, що бджоли у відводках краще приймають маточники, ніж молодих маток.

Поділ сімей на півльоту.Для утворення нової сім'ї з бджолами всіх віків, що походять.від однієї сім'ї, застосовують поділ сім'ї на півльоту. В ясний теплий день, коли багато бджіл зайнято збиранням нектару й пилку, до вулика сильної сім'ї бджіл підносять вулик такої ж форми і такого ж пофарбування з однаковим розташуванням льотків. У принесений вулик переставляють половину всього гнізда (половину рамок з розподілом, кормовими запасами і бджолами, що сидять на них). Матку бажано також перенести в новий вулик. Старий вулик відсувають набік настільки, щоб місце попередньої стоянки його було Однаково віддалене від обох вуликів. Льотні бджоли, повертаючись з взятком, не знайшовши вулика на його старому місці, розлетяться приблизно порівну в обидва вулики. Надвечір сім'я, яка залишилась без матки, дасть плідну або неплідну матку. В наступні дні вулики поступово відсувають один від одного на 4—5 м.

Поділ сімей на півльоту дає кращі результати в умовах пізнього головного взятку.