Виставлення бджіл

Перед виставленням бджіл із зимівника необхідно підготувати майданчик (садибу пасіки) для розміщення на ньому вуликів з бджолами; треба очистити його від сміття та залишків снігу, забити кілочки або встановити підставки для вуликів і вирівняти їх (за рівнем). Поставлені на них вулики повинні мати ледве помітний нахил вперед (щоб дощова вода не затікала всередину вулика).

У місці, яке захищене від вітру і добре прогрівається сонцем, встановлюють напувалку для бджіл (рис.4.27). Найчастіше це невелика діжечка, в нижній частині якої є кран. Під кран похило ставлять дошку з набитими на ній планочками, по яких і стікає вода, що капає з крана. Бажано мати на пасіці дві напувалки, в одній давати воду трохи підсолену, а в другій - звичайну. Іноді рекомендують на середину

дошки класти мішечок з сіллю, але при цьому утворюється дуже висока, шкідлива для бджіл концентрація солі у воді. Якщо на пасіці немає напувалки, то бджоли змушені брати воду в брудних калюжах і в різних водойомах, де під час вітру можуть гинути.

 

 

Якщо бджоли зимували під снігом, то з настанням теплих весняних днів, коли сніг починає танути, його відкидають від вуликів і бджолині сім'ї розносять по своїх місяцях.

Строки виставлення бджіл із зимівника залежать як від стану (поведінки) бджолиних сімей, так і від погоди. В иайтепліші сонячні години дня бджоли можуть зробити обліт, а пасічник - оглянути гнізда бджолиних сімей і усунути причини їх неспокою. Заносити вулики з бджолами знову в зимівник не слід.

Якщо умови зимівлі були сприятливі, то вулики з бджолами виносять, коли встановляться теплі дні, коли зацвітуть ліщина, і мати-й-мачуха, а температура повітря буде не нижче +12°С в тіні. Виставляють бджіл рано-вранці, щоб на 10 годину всі вулики були вже на своїх місцях. Перед винесенням вуликів із зимівника в них закривають льотки. На носилки вулик ставлять льотком назад, щоб той, хто йде ззаду, міг бачити, чи бджоли не виходять з льотка. Відкривають льотки тоді, коли будуть виставлені всі вулики і бджоли

трохи заспокояться. Краще відкривати льотки не підряд у всіх вуликах, а через один. Коли бджоли, що облітаються, трохи заспокояться, відкривають льотки і в пропущених вуликах. Під час обльоту бджоли звільнюються від капу, що скупчився в кишечнику за зиму. Пасічник повинен уважно стежити за характером обльоту бджіл.

Після виставлення бджіл насамперед потрібно забезпечити бджіл кормом (медом і пергою) і надійно утеплити гнізда. Відвологлий утеплюючий матеріал (подушки, матрацики, мати) замінюють сухим. В усіх сім'ях повинні бути матки.