Огляд бджолиних сімей

Працювати на пасіці зручніше в легкому комбінезоні або фартусі. Менш зручні халати. Робочий одяг повинен бути зшитий з гладкої і світлої матерії (ворсистий і темний одяг дратує і озлоблює бджіл). Рукава одягу під час огляду вуликів повинні щільно прилягати до рук, щоб бджоли не змогли залізти в рукав.

Для захисту голови від ужалень бджіл користуються лицевою сіткою. Під час роботи сітка лежить на голові пасічника; на лице її опускають в тому разі, якщо бджоли намагаються жалити.

Для роботи з бджолами потрібний також димар. Складається він з двох металевих циліндрів (внутрішній циліндр має дно з отворами і висотою коротший від зовнішнього) кришки і міха для нагнітання повітря, яке створює струмину диму. Розпалюючи димар, у нього кладуть спочатку небагато легкозаймистого матеріалу (берест, струж­ки та ін.) і потім заповнюють матеріалом, що дає мало полум'я, але багато диму (гнилючки, деревні гриби - трутовики, коров'як та ін.). Струмина диму виходить через конічну кришку димаря, внутрішній отвір якої слід частіше прочищати від нагару.

Заспокоєні димом бджоли менше жалять, тому що з появою в гнізді диму бджоли набирають в зобики мед (вони не залишають гнізда, не запасшись кормом), а з наповненим зобиком їм важко підгинати черевце для ужалення.

Для огляду гнізда і поводження з бджолами потрібні певні навики. Оглядати сім'ї слід за можливістю в теплі, безвітряні дні, коли бджоли вилітають з вуликів (у тіні повинно бути не нижче +12-14°С). Бджолині сім'ї менше відриваються від своєї роботи, якщо розбирають їх гнізда в кінці дня, коли літ бджіл ослаблений.

Кожний огляд з бджолами треба проводити для виконання певної роботи. Огляд проводять так. Підійшовши до вулика з бджолами і поставивши ззаду нього робочий та переносний ящик, пасічник пускає в льоток невеликі струмини (одну-дві) диму. Потім пасічник стає збоку вулика, знімає його кришку і утеплення. Піднявши трохи край полотнинки (або крайню дощечку стелі), пускають невелику струмину диму вздовж (а не зверху вниз) верхніх брусків рамок. Потім вставну дошку і першу крайню рамку (після огляду її) тимчасово відсувають у вільну частину вулика настільки, щоб зручно було виймати інші рамки. .Якщо у вулику є повний комплект рамок, то крайню рамку тимчасово ставлять у переносний ящик. Якщо на рамці були бджоли, то їх спочатку струшують або змітають у вулик пучком трави. Потім полотнинки (дощечки стелі) трохи піднімають ще далі (якщо бджоли виходять наверх, то знову пускають вздовж рамок трохи диму) і виймають наступну рамку; після огляду її повертають у вулик. Так поступово оглядають одну рамку за одною. Не слід при цьому тримати рамки плазом, тому що з них може витікати мед, а важкий стільник може обірватися.

Будь-який огляд гнізд бджолиних сімей викликає у них неспокій і перерву в роботі, тому оглядати бджолині сім'ї з розбиранням гнізд слід тільки в разі необхідності.