ВЕСНЯНЕ НАРОЩУВАННЯ БДЖІЛ

4.13.1. Створення умов для посиленого вирощування розплоду, відновлення сили бджолиної сім'ї, годівлябджіл

Весною, після очисного обльоту бджіл, основною турботою пасічника є створення умов для посиленого вирощування розплоду, відновлення сили бджолиних сімей. Для цього кожна сім'я повинна мати плідну матку, зібране по силі, утеплене, з доброякісними стільниками гніздо, достатню кількість кормових запасів.

Інтенсивність росту бджолиних сімей залежитьвід їх сили після зимівлі. Тому треба сприяти збереженню перезимувалих бджіл. Зразу після першого обльоту бджіл для підтримання у гніздах оптимальної для вирощування розплоду температури +34-35 °С слід старанно утеплити гнізда зверху та з боків подушками, матами. Щоб сім'я могла посилено нарощуватись, у гнізді повинно бути не менше 6-8 кг доброякісного корму та рамки з пергою. При силі сімей понад вісім вуличок запаси корму в гнізді збільшують до 10-12 кг. Зменшення кількості корму до 4 кг викликає голодування сім'ї, і така сім'я для економії корму різко зменшує кількість розплоду. При відсутності на пасіці запасних стільників з медом кормові запаси поповнюють цукровим сиропом у концентрації 1:1, який слабким сім'ям наливають безпосередньо в стільники, ставлять ка краю гнізда, сильним - у годівниці. Перед роздачею сироп підігрівають. Крім кормів, що є у вуликах, весною треба забезпечувати підтримуючим медозбором з ранніх медоносів, таких як ліщина, верба, клен, трав'янисті медоноси лісів й лук, а потім плодових дерев. Для використання цих медоносів пасіки весною підвозять до їх масивів і розміщують групами по 25-30 сімей на точку.

Результати огляду записують в журнал пасіки. Всі помічені недоліки (сім'ї слабкі, сім'ї без маток, сім'ї з недостатньою кількістю корму та ін.) повинні бути усунуті в найближчий час. Оглядаючи

гніздо, виймають зайві й зіпсовані стільники (старі, запліснявілі, з
великою кількістю трутневих комірок і слідами проносу). Замість
вийнятих, якщо потрібно, ставлять рамки з новими стільниками.
Рамки, які залишають у вулику, під час огляду побіжно очищають,
обскоблюючи верхні бруски і планки пасічницькою стамескою;
очищають також стінки вуликів, фальці, дощечки стелі. Полотнинки
замінюють свіжими. - .

Дно вулика, якщо воно знімне, замінюють іншим, чистим. Із знятого дна змітають в ящик все сміття і мертвих бджіл, дно промивають лугом або обпалюють полум'ям паяльної лампи. Очищене дно використовують для іншого вулика.