Використання бджіл на запиленні сільськогосподарських культур

Збільшення виробництва зерна гречки, насіння олійних культур, особливо соняшника, гірчиці, овочів, баштанних культур, плодів, ягід, підвищення врожайності тонковолокнистих сортів бавовнику, розши­рення посівів люцерни, конюшини значно залежить від організації запилення сільськогосподарських культур. Використання медоносних і диких бджіл на запиленні завжди забезпечує одержання високих врожаїв і доброякісного насіння.

Із загальної кількості комах, що запилюють різні сільсько­господарські культури, 80-95% становлять медоносні бджоли. Збираючи нектар і пилок, вони переносять з квітки на квітку суміш пилку з багатьох рослин, чим сприяють вибірковому заплідненню і одержанню найбільш багатоплідного потомства, а отже, й підвищенню врожайності. У результаті ефективного використання бджіл на запиленні, господарства можуть одержувати кожний рік великі прибутки, які в 10-15 разів перевищували б прибуток, одержаний від реалізації продукції бджільництва.

Використання бджіл на запиленні посівів сільськогосподарських культур достатньо ефективне лише тоді, коли пасіка підвезена безпосередньо до ділянки з квітучими медоносними рослинами. Максимальна віддаленість пасіки від посіву, при якому найефектив­ніше здійснюється запилення сільськогосподарських рослин, стано­вить 500-600. м. Із збільшенням відстані між посівами і пасікою кількість бджіл, які працюють на квітках, зменшується, внаслідок чого і урожайність знижується.

Бджолині сім'ї краще працюють на запиленні тоді, коли пасіку підвозять на початку цвітіння рослин. Якщо ж її підвезти за декілька днів до цвітіння рослин, то частина бджіл уже звикне літати на природні медоноси. Проте з підвезенням пасіки на посіви запізню­ватись не можна, тому що найбільше нектару виділяють квітки в. першу половину цвітіння, в цей же час утворюються і найкращі плоди. Розміщуючи пасіку біля запилюваної рослини, вулики з бджолами потрібно ставити так, щоб найбільш віддалена частина посівів знаходилась від бджіл не далі як 500-600 м, а в плодовому саду -200-250м.

Відомо, що найефективніше зав'язування плодів і насіння спостерігається тоді, коли бджола відвідує одну і ту ж квітку декілька разів. Наприклад, квітки гречки і конюшини потребують дворазового відвідування, квітки соняшників бджола повинна відвідати в середньому шість разів, а баштанні культури дають добре розвинені плоди лише при 20-30 відвідуваннях кожної квітки бджолами.

При використанні бджіл на запиленні польових та плодово-ягідних : культур, що добре виділяють нектар, активне втручання людини зводиться лише до того, щоб своєчасно підвезти на ділянку достатню кількість бджолиних сімей і правильно розмістити їх на території, масиву. До таких рослин відносять гречку, еспарцет, соняшник, ріпак, коріандр, баштанні культури, буркун, гірчицю.

Однак існують і такі ентомофільні рослини, які слабо виділяють нектар (льон, виноград, суниці) або ж він розміщується в глибині довгої трубочки віночка (конюшина червона), звідки бджолам вамско його дістати. Звичайно такі рослини вони відвідують недостатньо інтенсивно.

Для забезпечення якісного запилення ентомофільних сільсько­господарських культур господарствам, у яких немає своїх бджіл або є, але в недостатній кількості, рекомендується залучати бджолині сім'ї на договірних основах.