Органи розмноженнясамців

До них належать сім'яники з придатками, сім'яниковий мішок, сім'япроводи й сім'яні канатики, сечостатевий канал і придаткові статеві залози, статевий член з препуціальшш мішком (рис. 1.17).

1 - нирка; 2 - сечопровід; З - сечовий міхур; 4 - пряма кишка;

5 - міхурцеподібна залоза;

6 - передміхурова залоза; 7 - цибулинна залоза;

8 - сечостатевий канал; 9 - статевий

член; 10 - сім'яниковий мішок;

! 1 - сім'яники; 12 - сім'япроводи;

!3 - сім'яний канатик;

14- препуціальний мішок

Сім'яник з придаткомзнаходиться в сім'яниковому мішку. Його паренхіма побудована із звитих канальців, у яких утворюються спермії. У придатку сім'яника спермії дозрівають, нагромаджуються і тривалий час зберігаються.

Виділення сперміїв проходить через сім'япровід і сечостатевий канал, який відкривається отвором на головці статевого члена. Секрет придаткових статевих залоз (передміхурова або простата, міхурце-подібна та цибулинна) є плазмою еякуляту. Процес виділення сперми називається еякуляцією, а кількість виділеної сперми при одній садці -еякулятом. Об'єм еякуляту та концентрація в ньому сперміїв у різних тварин неоднакова. Наприклад, бугай виділяє 4-5 мл еякуляту, у кожному мілілітрі якого 1-1,5 млрд сперміїв, а кнур відповідно -150-300 мл і 0,1-0,2 млрд. Спермії здатні самостійно рухатися. У статевих

шляхах самки вони живуть одну - дві доби.