Переробка воскової сировини

Зібрану воскову сировину, вибракувані стільники, погано відбудовану вощину спочатку переробляють на пасіках. Найкращими строками для цього є жовтень - січень. Різні воскові залишки, вирізані трутневі стільники, воскові язики та інше переробляють на пасіках протягом активного пасічницького сезону на сонячних воскотопках, одержуючи найкращий пасічний віск — капанець.

Перед переробкою одержану воскову сировину сортують на відносно світлу і темну. Світлу переробляють на сонячних і парових воскотопках, а темну (вибракувані стільники) подрібнюють і промивають м'якою водою (дощовою, сніговою, річковою), підігрівши її до 30-40 °С. З промитої воскової маси віджимають воду, вміщують у луджений, алюмінієвий, емальований або стальний посуд і розварюють у м'якій воді. Потім масу перекладають мішковиною або соломою і пресують на воскопресах різної конструкції. Витопки після сонячної воскотопки також переробляють на воскопресах. Одержаний рідкий віск проціджують у форми через 2-3 шари марлі, утеплюють і відстоюють. Після застигання зчищають восковий бруд знизу круга

або плитки. Добутий на пасіці віск повинен мати білий, світло-жовтий, жовтий, темно-жовтий колір, природний восковий запах, однорідну, дрібнозернисту структуру на перерізі плитки чи круга, не більше 0,5 % води, 0,3 % механічних домішок і глибину проникнення голки при 20 °С до 6,5 мм (рис.4.30).