НАРОЩУВАННЯ МОЛОДИХ БДЖІЛ НА ЗИМІВЛЮ 4.17.1. Підготовка бджолиних сімей до зимівлі в зимівниках

У більшості районів України товарні медозбори закінчуються на початку серпня, і пасічники починають роботи по підготовці бджолиних сімей до найвідповідальнішого періоду їх життя - зимівлі.

Підготовку до неї розпочинають з проведення осінньої ревізії. У «середині 'Сертйй"ЄЙІЙЙ& ІдаоЖна сім'я повинна мати 1^-14вуличок бджіл і 5-6 рамок з розплодом. Для збільшення кількості розплоду необхідно на початку медозбору замінити старих маток молодими, які восени відкладають більше яєць, і при відсутності осіннього медозбору підготувати бджіл цукровим сиропом.

Нині пасічники широко практикують заміну кормового меду цукровим сиропом як засобу збільшення товарної продукції пасіки і запобігання загибелі бджіл від проносу. Проте доведено, що при поширенні вароатозу переробка бджолами великої кількості сиропу негативно позначається на їх зимівлі. Якщо бджоли мають зимувати на меду, пасічник зобов'язаний зробити аналізи на наявність в ньому паді.

В умовах України при необхідності найдоцільніше давати цукрову підгодівлю у серпні. В цей час стоїть відносно тепла погода, а в робочих бджіл ще не знизилась активність залоз, які беруть участь в переробці корму.

Цукровий сироп готують з розрахунку на 1 л води 1,5 кг цукру. При такій концентрації бджоли переробляють сироп з найменшими тратами цукру. Готують сироп так: в киплячу воду засипають цукор і розмішують до повного розчинення. Перед початком підгодівлі з гнізд забирають зайві стільники, залишаючи тільки щільно покриті бджолами. Роздавати сироп слід теплим (35-37 °С) і тільки ввечері, дотримуючись необхідних заходів проти бджолиної крадіжки. Щоб швидше віддати сім'ям потрібну кількість цукру, за один раз нормальній сім'ї згодовують по 3 кг сиропу.

Формують гнізда на зиму тоді, коли в сім'ях припиниться вирощування розплоду, тобто наприкінці жовтня. Для успішної зимівлі бджолиних сімей в кожному стільнику гнізда повинно бути не менше як по 2 кг корму; всі стільники, крім двох, що по краях гнізда, мають бути зайняті бджолиним клубом.

Для захисту бджіл від холоду гнізда сімей старанно утеплюють зверху та з боків. З настанням холодної погоди льотки звужують до 3-5 см.

У більшості районів України бджіл заносять до зимівників у другій половині листопада або на початку грудня, коли настає сталий холод і сподіватись на обліт вже не можна. У зимівниках бджоли перебувають тривалий період, іноді до чотирьох місяців. Тому ці приміщення треба заздалегідь (у липні - серпні) підготувати: провести необхідний ремонт, стелю, стіни і стелажі побілити вапном, зробити газацію сіркою (20-30 г на 1 м3 приміщення) на підлогу насипати сухого піску шаром 8-10 см, перевірити притомну і витяжну вентиляцію, вентиляційні канали і двері закрити металевою сіткою.

4.17.2. Зимівля на дворі

Зимівля надворі - така ж звичайна для бджіл справа, як збирання нектару, пилку. Поки в життя бджіл не втручалась людина, вони не знали іншого способу зимівлі. Відомий бджоляр минулого М. М. Витвицький цілком справедливо писав, що бджолам не страшна зима, коли їх у вулику багато і вони мають досить меду. Властивість сімей бджіл нагромаджувати великі запаси меду в першу чергу свідчить про їх природну здатність успішно переносиш зимовий холод. Зимуючи надворі, бджоли витрачають на 2-3 кг більше меду, ніж у зимівниках. Однак вони раніше починають вигодовувати розплід і швидше розвиваються весною. Можна вважати, що така зимівля є стимулом для збирання більшої кількості меду.

Основа благополучної зимівлі - сильні сім'ї, шо мають багато молодих бджіл. Найкраще зимують бджоли, які вивелись у серпні -вересні і не брали участі у медозборі. Велику помилку роблять ті пасічники, в котрих бджоли після головного медозбору і відбору меду до самої осені ведуть напівголодне існування. Внаслідок цього в сім'ях різко зменшується червління маток, а на зиму залишаються переважно старі, спрацьовані на медозборі бджоли. Вони не доживають до весни, їх доцільніше використати для переробки цукрового сиропу. Годівлю бджіл слід завершити до кінця серпня, завдяки чому в сім'ях буде вирощено багато молодих бджіл і поповняться кормові запаси на зиму (не менш як 2,5 хг на стільник). Крім того, збережеться енергія бджіл, які зимуватимуть.

У гніздах не повинно бути стільників, не обсиджених бджолами. Бджолам зимою більше шкодять вітри, ніж морози, тому пасіку краще ставити в місцях, захищених від вітрів. Добрі результати дає обгортання вуликів толем, обсипання їх снігом. Залишаючи зимувати надворі, бджіл потрібно надійно утеплити. Проте, дбаючи про

збереження тепла, пасічники дуже часто звужують льотки в вуликах. Через це там швидко підвищується вологість, яка завжди є однією з причин поганої зимівлі бджіл. Чим холодніша зимівля, тим посиленішою повинна бути вентиляція. її забезпечують за допомогою верхнього і нижнього льотків та отвору в стелі.