Нарощування бджіл на зиму

Основними умовами нарощування молодих бджіл на зиму є достатня сила сімей, забезпечення їх кормом (нектаром і пилком) та відповідне утеплення. Інтенсивніше нарощуються бджоли з цьогорічними плідними матками.

Кращий період для нарощування бджіл на зиму в лісостеповій зоні України - серпень. Якщо сім'я на початку місяця мала не менше шести вуличок бджіл, вигодувала за цей час хоч би 3-4 рамки розплоду, то вона матиме силу, достатню для благополучної зимівлі. Мінімальна сила сім'ї на початку цього періоду повинна бути не меншою як шість вуличок. Тоді вони зможуть наростити, принаймні, 5-6 вуличок молодих бджіл. Приблизно три старих вулички розгубиться за час нарощування, а в зиму піде всього 8-9, що в наших умовах цілком достатньо для нормальної зимівлі.

Краще, коли в цей період є природний пилково-нектарний медозбір з пізнього соняшника, насінників червоної конюшини, отави білої конюшини на луках чи спеціально посіяних медоносів - гречки, гірчиці або фацелії. Тому в серпні треба підвозити пасіки до площ цих ентомофільних культур. Якщо ж таких медоносів немає, то забезпечивши сім'ї бджіл 2-3 рамками з пергою, слід протягом серпня згодувати кожній сім'ї в середньому 6-8 кг цукрового сиропу (1,5 : 1), який слід давати щотижня, а по можливості й частіше.

Багато пасічників осіннє нарощування бджіл поєднують з осінньою кормозаміною. Тоді у вигляді сиропу доводиться згодову­вати по 12-14 кг цукру на сім'ю, оскільки десь 6 кг цукру витратиться на нарощування, а решта - на заміну половини кормових запасів.

Вигідно це ще й тому, що переробляють цукор на мед та вигодовують розплід старі бджоли, а в зиму підуть в основному молоді, неспрацьовані, що й забезпечить нормальну зимівлю сім'ї.