Контрольні запитання

І.Як проводиться головна осіння ревізія бджолиних сімей? 2.3 якою метою проводиться бонітування бджолиних сімей? 3. Складання акту осінньої ревізії.

4.19. ЗИМІВЛЯ БДЖІЛ 4.19.1. Постановка бджіл у зимівники

Більшість бджолиних сімей перебувають у зимівниках 120-150, а в деякі роки у північних районах України і до 180 днів. Тривалість зимівлі має вирішальне значення, тому необхідно, щоб бджоли восени зробили останній обліт якнайпізніше. Особливо це важливо для пасік північних районів України, де нерідко буває пізня весна. Ставити вулики з бджолами в зимівник треба тоді, коли вже встановиться постійна холодна погода. Це буває у середині листопада, в деякі роки на початку грудня.

Заносять вулики в суху погоду. Вулики з сильними сім'ями ставлять на нижні стелажі, а середні - на верхні. Коли сім'ї заспокояться, знімають утеплення, відкривають льотки; в середніх за силою сім'ях - верхні, в сильних - верхні і нижні. Через 2-3 дні після занесення вуликів у зимівнику встановлюють постійну температуру і регулюють вентиляцію.

Для визначення температури і вологості в зимівнику вішають психрометр або термометр. На психрометрі один термометр змочують, а другий лишають сухим. При кожному відвідуванні записують показники термометрів і при необхідності регулюють вентиляцію. Різкі зміни температури негативно впливають на зимівлю бджіл, тому в зимівнику вона повинна бути 0-4°С, відносна вологість - 75-85%.

4.19.2. Догляд за бджолиними сім'ями взимку

Зимою бджоли знаходяться в зимовому клубі. Клуб має зовнішню частину - оболонку та внутрішню - ядро. Оболонка зберігає тепло, яке виділяє ядро клубу. Бджоли в оболонці сидять дуже щільно, заповнюючи простір між стільниками і порожні комірки в них. Товщина оболонки - 2,5-8 см і залежить від навколишньої температури. З похолоданням вона стає товшою і щільнішою. Температура тут змінюється від 7 до 13 °С; а в ядрі утримується на рівні 22-31 °С. Бджола знаходиться в оболонці до тих пір, поки в зобику є мед. Потім вона пробирається до теплого меду в глибину клубу, наповнює ним зобик, зігрівається і приєднується до бджіл, що утворюють внутрішній шар оболонки. Сім'я середньої сили витрачає в грудні 20-25 г меду щодоби. Споживаючи корм, клуб бджіл повільно

просувається вгору, а потім - вздовж рамок до задньої ^ !.,„... (якщо вони низькі й широкі).

Якщо бджолині сім'ї сильні і добре забезпечені високоякісними кормами (по 2-2,5 кг меду на вуличку), то догляд за ними полягає в підтриманні відповідної температури й вологості повітря у зимівниках, забезпеченні їх спокою. Однак потрібно постійно слідкувати за ходом зимівлі сімей.

Взимку стан кожної бджолиної сім'ї визначають за загальним шумом. У першу половину зими (грудень, січень) бджіл відвідують найменше - 2-3 рази на місяць, а у другій половині (лютий-березень) -щотижня, а надалі - двічі на тиждень.

Температуру в зимівнику підтримують на рівні 0-4 °С, відносну вологість повітря - 75-85 %. Для створення таких умов регулюють вентиляцію - збільшуючи або зменшуючи приплив чи вихід повітря через вентиляційні труби. В кожному конкретному випадку температуру і вологість повітря в зимівниках слід підтримувати такими, при яких бджоли найменше шумлять.

Стежать, щоб у зимівниках не було гризунів. Для боротьби з ними можна користуватися пастками та отруйними принадами. Стан бджолиних сімей, які зимують на волі, визначають вислуховуванням тими ж способами, що й у зимівнику.

Для заспокоєння бджіл при зниженні температури вулики обсипають снігом з трьох боків повністю, а спереду - до половини. Льотки зменшують і притіняють. При сильному потеплінні сніг відкидають від передньої стінки і збільшують верхні льотки.