Бджоли в теплицях

Умови теплиць для життя бджіл дуже несприятливі. Однією з причин цього є занадто висока температура та відносна вологість повітря (особливо весною і влітку). Ще гірше, що бджоли, не бачачи скла чи плівки, стикаються з ними в польоті, дуже травмуються і багато з них гине.

Взимку багато бджіл також гине від переохолодження біля скла. Намагаючись проникнути через скло чи плівку, бджола тут довго затримується, охолоджується, клякне, знесилена падає або прилипає до мокрої поверхні.

Особливі труднощі в бджолозапиленні бувають взимку. У короткий світловий день, а якщо він ще і похмурий, бджоли мало літають, а то й зовсім не вилазять з вуликів. Недостатнє відвідування

бджолами квіток огірків часто пов'язане ще й з тим, що в них мало нектару - основного приваблювана бджіл. На квітку без нектару бджола, як правило, не сідає, отже, і не запилює її. Зав'язь незаииленої жіночої квітки гине. Неповне її запилення є причиною утворення кривих, зігнутих та кільцеподібних недоброякісних плодів (огірків). Однак основною причиною є значна недостача білкового корму -квіткового пилку. В огірковій теплиці бджоли збирають за день майже в сто разів менше пилку, ніж потрібно для життя сім'ї та вигодовування розплоду.

Від дії названих негативних факторів дорослих бджіл і розплоду в гніздах сім'ї стає все менше і вона може загинути. Таку сім'ю треба завчасно підсилити розплодом та бджолами або й замінити. Іноді недостатня льотна діяльність бджіл у теплицях є наслідком наявності гам сторонніх запахів.

Втрати бджіл, що вилітають через відкриті фрамуги і не повертаються, можна значно зменшити. Для цього фрамуги треба закривати не відразу, а в два етапи: спочатку не повністю, а так, щоб залишились щілини для бджіл, які повертаються. Щільно ж закрити фрамуги слід тоді, коли літ бджіл закінчився.

Основний напрям зменшення втрат бджіл у тепличному господарстві - це планомірний перехід на біологічні способи боротьби з шкідниками, що відповідає санітарним Вимогам й сприятливо впливає на здоров'я обслуговуючого персоналу (тепличниць. пасічників).

Щоб збільшити нектаро виділення квіток огірків чи іншої ентомофільної культури, треба забезпечити достатнє кореневе живлення рослин, оптимальну температуру грунту чи субстрату й повітря, відрегулювати вологість та освітлення, що зумовлює синтез органічних речовин рослин.

Білкове харчування бджіл забезпечується пилком рослин, що зберігається в вулику у вигляді перги. Цьому компоненту корму слід надавати особливого значення, оскільки відсутність перги призводить до загибелі бджолиної сім'ї, бо бджоли не можуть вигодовувати розплід.

Вилив специфічного запаху теплиць на льотну діяльність бджіл мало вивчений. Однак є дані, що розбризкування в теплицях підігрітого (для збільшення запаху) квіткового меду або ефірної олії -м'яти чи лаванди•- дає позитивні результати.

Бджолині сім'ї, перебуваючи в однакових умовах теплиць, поводять себе по-різному. Одні швидко знесилюються і стають

непридатними для подальшого використання, інші зберігають силу значно довше. Одні працюють активно, інші - мляво. Тому іреба старанно вести селекційну роботу, відбирати кращі бджолині сім'ї, ті, що легше переносять несприятливі умови теплиць, живуть найдовше, працюють енергійніше. Саме від них слід виводити маток і трутнів, застосовувати контрольне спаровування маток та інші сучасні методи колекційної роботи, кінцева мета яких - створення бджіл спеціально для роботи в теплицях.