Органи розмноження самок

До них відносять яєчники, яйцепроводи, матку, піхву, сечостатеве иереддвер'я і зовнішні статеві органи (рис. 1.18).

 

5 - шийка матки; б - піхва;

7 - иереддвер'я; 8 - зовнішні

статеві органи; 9 - клітор;

10 - залози; 11 - отвір

сечовидільного каналу;

12 - фолікул з яйцеклітиною

Утворення яйцеклітин проходить у фолікулах ясчиика. Цей процес називається оеогеиезом. Сперматогенез і овогенез можливі при досягненні тваринами статевої зрілості, яка, наприклад, у телиць настає у 8-12 міс. Однак тварина має досягти загальної (фізіологічної) зрілості, яка в теличок настає у 16-18 міс, і вона повинна мати 70-75 % від живої маси матері.

Дозрілі в яєчниках фолікули (графові пухирці) розриваються, з них виходить яйцеклітина. Це - овуляція. На місці розірваного фолікула утворюється жовте тіло (ендокринна залоза), яке підтримує вагітність.

Після овуляції яйцеклітина потрапляє в яйцепровід, де проходить її запліднення спермієм. Утворена зигота пересувається до рогів матки, де майбутній зародок прикріплюється до її слизової оболонки і розвивається. Це - вагітність тварин. Якщо тварина не сталії вагітною, то жовте тіло розсмокгується. У яєчнику утворюються і дозрівають нові фолікули з яйцеклітинами. Через певний період часу настає нова тічка і охота. Період часу від одної тічки й охоти до настунної називається статевим циклом. Він становить 19-21 день. У кінці вагітності в організмі самок створюються умови для виведення з матки зрілого плода. Це - роди. Після виведення плода із статевих шляхів видаляться й плодова оболонка - послід.

Контрольнізапитання

1. Які органи розмноження самців і самок?

2. Що таке статева і фізіологічна зрілість?

3. Що таке еякуляція і еякулят?

4. Що називається сперматогенезом і овогенезом?

5. Процес запліднення.

6. Яка тривалість вагітності і статевого циклу?