Контрольні запитання

і.Які хвороби бджіл відносять до інфекційних? 2. Збудники інвазійних захворювань бджіл. З.Які хвороби відносять до незаразних?

4. Які заходи боротьби із хворобами бджіл?

5. Яка профілактика захворювань бджіл?


4.21.ВОРОГИ І ШКІДНИКИ БДЖІЛ 4.21.1. Ворогибджіл

Щурка золотиста - птах довжиною 26 см з яскравим оперенням: голівка і нижня частина тіла - зеленувато-сині, шия -золотисто-жовта, спинка - каштаново-бура, хвіст - зелений, має гострий і довгий дзьоб.

Поширена на Україні. Гніздиться щурка на обривах і крутих берегах річок, риє нори довжиною до 2 м. Живиться комахами, улюбленим кормом є оси і бджоли. На пасіки нападають зграї у липні - вересні, знищуючи безліч бджіл. Одна щурка може знищити за день 60-80 бджіл.

Заходи боротьби. Щурка - ворог бджіл, який може завдавати значної шкоди пасікам. Проте вона приносить велику користь лісовому господарству, знищуючи багато шкідливих комах. Тому знищувати щурок не слід. Птахів краще відганяти від пасік пострілами з рушниць або криками самих щурок, записаними на магнітофонну плівку, передаючи їх по гучномовцю на пасіці.

Філашп, або бджолиний вовк, - сильна і рухлива поодинока оса світло-жовтого кольору, довжиною 12-15 мм. Зовні схожа на звичайну осу, але має більшу голову з малюнком корони із яскравою жовтизною. Самка живиться нектаром, який добуває з рослин, а також у бджіл. Схоплює їх на квітках і біля пасік, убиває жалом, паралізуючи нервову систему, і видавлює із зобшса мед, а труп використовує на корм личинкам. Самці не мають жала, живляться нектаром і не шкідливі для бджіл. Самка живе 25—40 днів, за цей час споруджує 4-8 земляних гнізд і для розвитку кожної личинки кладе в них до восьми збитих бджіл.

Філант зимує в стадії лялечки в землі. Масова поява їх буває в жарку погоду в червні - липні. В деякі роки збитки від них дуже великі: при інтенсивному нападі бджоли перестають літати на медозбір.

Заходи боротьби. Руйнують гнізда філантів, вбивають їх біля нір перед заходом сонця, заливають нори водою або змазують їх ходи соляровим маслом.

Шершень - велика оса жовто-бурого кольору, довжиною 26-30 мм. Будує гнізда в дуплах дерев, під покрівлею будівель тощо. Шершні ловлять бджіл біля льотків, залазять у вулики за медом. У спійманих бджіл шершень проколює зобик і висмоктує мед, а труп


заносить на корм личинкам. Найбільше шершнів буває в кінці сезону, восени.

Заходи боротьби. Руйнують гнізда поблизу пасік, закладаючи в них ганчірки з сірководнем. Знищують шершнів за допомогою отруєних принад, одна з яких - м'ясний фарш з хлорофосом.

Оси - найчастіші викрадачі меду з вуликів, а іноді й бджіл на корм личинкам. Масові напади ос бувають восени в прохолодні дні, коли бджоли мало вилітають з вуликів.

Заходи боротьби з осами - знищення їх гнізд поблизу пасіки весною. На пасіці ос виловлюють у півлітрові пляшки, заповнені підсолодженою медом водою. Використовують принади з шматочків м'яса чи фаршу, змочених в розчині хлорофосу.

"Мертва голова" - великий нічний метелик з родини бражників, довжиною 50-60 мм, має розмах крил 120 мм, передні крила темно-бурі з жовтуватим візерунком, задні - вохристо-жовті. На поверхні грудей чітко видно жовтий малюнок, що нагадує череп з дво­ма схрещеними кістками.

Проникає у вулик, висмоктує мед (до 10 г) і непокоїть бджіл.

Заходи боротьби. Вулики не повинні мати щілин, льотки -висотою не більше 9 мм.