Шкідники бджіл

Воскова міль належить до нічних метеликів, личинки якої живляться воском. Розрізняють велику і малу воскову міль. Це метелик з розмахом крил 25-28 мм, передні крила якого попелясто-сірі. Самка відкладає 1500-2000 яєць у щілини вулика та комірки стільників. Личинка молі протягом свого розвитку поїдає 1,25 г воску, руйнує стільники, пошкоджує бджолиний розплід, псує личинок і лялечок, які згодом гинуть. Мала воскова міль має розмах крил 18-23 мм. Самка відкладає 100-450 яєць і робить ходи в бокових частинах гнізда. Личинки поселяються переважно на старих стільниках.

Заходи боротьби. У зимовий період стільники зберігають при температурі 0-10 °С морозу. Старі стільники слід своєчасно вибрако­вувати і перетоплювати на віск. Для знищення молі стільники обробляють сірчистим газом з розрахунку 50 г/м ящика з стільниками з експозицією 24 год, парою 80 %-ої концентрованої оцтової кислоти в дозі 200 г/м протягом трьох діб. Обробку повторюють через 10-12 днів. Стільники обробляють також 3 %-им розчином хлораміну,


після чого ставлять на 2-3 год у герметично закритий ящик. Користуватися цими засобами треба обережно. Після дезінсекції стільники добре провітрюють протягом 12-24 год.

Мурашки - проникають у вулики, непокоять бджіл, крадуть мед (за добу можуть викрасти до 1 кг меду). Нападають на слабкі сім'ї, іноді влаштовують у вуликах гнізда, забруднюючи їх сміттям і землею. Заходи боротьби. Майданчики під вуликами очищають від трави і бур'янів. Вулики ставлять на кілочки, які змазують солідолом. На стелю або полотнину кладуть м'яту.

Миші можуть залазити і розмножуватись у вуликах, завдаючи великої шкоди бджолиним сім'ям, особливо взимку. Вони руйнують стільники, живляться медом, пергою, а також трупами бджіл, викликаючи занепокоєння бджолиної сім'ї. Бджоли не витримують ми­шачого запаху і не відбудовують стільників, пошкоджених ними.

Заходи боротьби. Бджіл утримують у вуликах без щілин і пошкоджень, перешкоджають проникненню в них мишей, закриваючи льотки металевими загороджувачами або дротяною сіткою. Стільники зберігають у недоступних для мишей приміщеннях. Мишей знищують за допомогою пасток, мишоловок та отруєних принад. Принади одержують у санепідемстанціях.

До заходів, пов'язаних з періодом виникнення захворювань, відносять основні види робіт на пасіках, діагностичних обстежень бджолиних сімей і перелік зразків бджіл та розплоду, які потрібно відбирати для дослідження у ветлабораторію, господарських, санітар­них та лікувально-профілактичних заходів по місяцях проти найпоширеніших хвороб, отруєнь і шкідників бджіл. Здійснення цих заходів повинно включатись у план чергових робіт на пасіках.

Контрольні запитання

1.51кі вороги бджіл існують в природі?

2. Які засоби боротьби застосовують проти ворогів бджіл?

3. Шкідники бджіл.

4. Заходи боротьби з шкідниками.