ОБМІН РЕЧОВИН І ЕНЕРГІЇ

Основою життя тварин є обмін речовин і енергії. У ньому беруть участь білкн, вуглеводи, жири, вода, мінеральні солі, вітаміни.

1.9.1.Обмін білків

Білки (протеїни) складають основу живої матерії. Структурною одиницею простого білка є амінокислоти, які бувають замінні і незамінні. Білки, які містять усі незамінні амінокислоти, називаються повноціннішії. Це білки тваринного походження. Рослинні білки -неповноцінні, оскільки не містять у своєму складі усі незамінні амінокислоти.

В організмі білки не відкладаються про запас, а тому повинні надходити до нього постійно. Через це важливо визначати баланс

азоту, який може бути позитивним (молоді тварини) або негативним (старі і хворі ). У дорослих тварин спостерігається азотиста рівновага. Для її підтримання потрібно, щоб в організм надходила певна мінімальна кількість білка. Білковий мінімум становить близько 1 г білка на один кілограм живої маси тварин. У жуйних його можна знизити до 0,6 кг/кг. Але в такому разі до їх раціону потрібно додавати небілковий азот (сечовина чи амонійні солі). Цей азот мікрофлора передшлунків здатна використати для синтезу повноцінного білка свого тіла - потенційного джерела білків у жуйних.

Амінокислоти білків корму із шлунково-кишкового тракту потрапляють у кров, а потім до клітин, де використовуються для утворення білків тіла, ферментів, білків тваринницької продукції. Від амінокислот, що не використані для синтезу білка, відщеплюються аміногрупи (МН?). Вони можуть бути використані або для синтезу інших амінокислот, яких не вистачає в організмі, або перетворитися в сечовину, яка виводиться з сечею як кінцевіш продукт білкового обміну.