Вітаміни

Вітаміни потрібні для регулювання обміну речовин, адже більшість з них входить до складу ферментів. Вони впливають і на генетичний апарат. Відомо понад ЗО вітамінів, перший із яких (вітамін В|) був відкритий ще в 1881 році. Життя без вітамінів неможливе, тому вони повинні постійно надходити в організм з кормом. При їх нестачі настає гіповітаміноз або авітаміноз. Усі вітаміни поділяються на дві групи: розчинні в жирах і розчинні у воді. До жиророзчинних вітамінів належить ретинол (вітамін А) - знаходиться в продуктах тваринного походження, особливо в риб'ячому жирі.У рослинних кормах є провітамін - каротин. Вітамін А бере участь в обміні речовин, підтримує нормальний стан епітелію, потрібний для утворення здорового пігменту - родопсину.

Кальциферол (вітамін Б) - регулює обмін кальцію і фосфору. За його нестачі розвивається рахіт (молодняк) та остеомаляція (дорослі

тварини). Вітамін О міститься у тваринних кормах. У рослинах міститься провітамін ергостерин, з якого під впливом ультра­фіолетових променів утворюється кальциферол.

Токоферол (вітамін Е) і філохінон (вітамін К) містяться в рослинних кормах. Вітамін Е впливає на статеві функції. Вітамін К бере участь у зсіданні крові.

Водорозчинні вітаміни - це вітаміни групи В (тіамін - В,, рибофлавін - В2, нікотинамід - В5 або РР, придоксин - В6, ціанокобаламін - Бп), а також вітамін С - аскорбінова кислота. Більшість з цих вітамінів входить до складу окисно-відновних ферментів, а вітамін В12 бере участь у кровотворенні. Майже всі водорозчинні вітаміни містяться в зелених кормах, оболонці зерен злакових, горосі, дріжджах, хвої, печінці, молоці. У передшлунках жуйних їх синтезує мікрофлора. Тому за правильної годівлі тварин організм повністю забезпечується водорозчинними вітамінами.